CHEMICKÝ KOKTEJL V NAŠÍ DOMÁCNOSTI

Chemické látky jsou doslova všude kolem nás.
Mohli bychom jmenovat v podstatě všechny výrobky, které se prodávají v drogerii a využíváme je doma. Všude najdeme dokonalý „chemický koktejl“.
O toxickém koktejlu a bezodpadové domácnosti jsem si povídala s Pavlou Wernerovou. Právě od Pavly jsem převzala motto, které mi je velmi sympatické:

NEJDE O DOKONALOST, ALE O LEPŠÍ VOLBU.

Holky, i já jsem byla ve fázi, kdy jsem čistící prostředky a kosmetiku vůbec neřešila. Kupovala jsem podle ceny, podle blýskavé krabičky nebo podle lákavého nápisu na ní.
Před 8 lety (jojo, zase ten zlomový moment- rozhodnutí, že s mužem spojíme naše životy a založíme rodinu) jsem se zúčastnila přednášky Prof. RNDr. Anny Strunecké, ze které jsem odcházela zděšená.
Okamžitě jsem vyhodila všechno, co jsme doma měli a tím se dostala do další fáze. Nazývám jí fází maniaka. Když zpětně hodnotím mé chování, tak o občas hraničilo se šílenstvím. Chtěla jsem být dokonalá a mít dokonale netoxickou domácnost. Všechny kolem jsem urputně poučovala o tom, co dělají špatně a na koupališti jsem si nekopila ani vodu, protože ji točili do plastového kelímku.
Paní Strunecká je autorkou řady knih Doba jedová. Všechny její knihy mám (hihi, i podepsané) a zajímá-li vás téma škodlivosti očkování, hormonů v přírodě a potravinách, toxinech v naší domácnosti, můžete kouknout na tyhle přednášky, nebo si pořídit knihy.

Když jsem zjistila, že fakt nemusím být dokonalá, ulevilo se mi.
Dnes jsem na tom tak, že ekologii a toxicitu řeším, ale nešílím. Co to znamená?
Když jdou děti ke kamarádovi na návštěvu, tak jim nezakazuju bonbóny a čokolády. Ale domů jim to nekupuju!

Když jsme v hospodě, nezakazuji dětem objednat si limonádu. Ale poprosím o nalití do sklenice a bez brčka. Nosím v kabelce 3 kovová nebo bambusová brčka.

Když potřebuju nové šaty, nejdu do HM, ale najdu si na fléru někoho, kdo mi ušije přesně to, co chci. (třeba tahle holčina mi ušila luxusní šaty: https://www.facebook.com/lenka.stastna.562)

KDE VŠUDE SE SCHOVÁVAJÍ JEDOVATÉ LÁTKY?

Mezi nejškodlivější kosmetické výrobky výrobky patří:

tělová a dekorativní kosmetika – téměř ve všech kosmetických přípravcích najdeme spoustu nežádoucích látek. deodoranty a antiperspiranty, opalovací krémy, sprchové gely, šampony

Jedovaté látky, kterými si myjeme tělo a vlasy, se vstřebávají do těla a ovlivňují orgány v těle. Navíc tyto výrobky zvyšují propustnost pokožky a ta pak vstřebává do těla ještě více toxinů.

toaletní papír, odličovací tampony, menstruační vložky, dětské plenky, kapesníčky, tyčky do uší.

To všechno je běleno chlorem, obsahujícím dioxin, který přispívá ke vzniku nádorů.

zubní pasta s fluoridem

Je vědecky dokázáno, že fluorid je při dlouhodobém působení ve větším množství jedovatý. Ovlivňuje vývoj mozku, inteligenci, působí negativně na hormonální systém a střevní mikrofloru. V malém množství je pro naše tělo potřebný, ale bohužel se nám ho nedobrovolně dostává mnohonásobně více (např. je obsažen i v průmyslových hnojivech, v potravinách a nápojích…). Jeho působení proti zubnímu kazu naopak nikdy prokázáno nebylo, tomu jde nejlépe předejít správným stravováním a celkově zdravým životním stylem.


Pokud nebudeme žít v jeskyni hluboko v lesích, asi se všemu vyhnout nedokážeme, ale můžeme udělat hodně pro to, abychom vliv jedovatých látek omezili na minimální možnou míru.

Jestli si chcete být jisté, že kupujete opravdu kvalitní přípravek, ideálním řešením je si všechny ingredience jednu po druhé prozkoumat. Jakým způsobem?
Můžete využít jednoduchý online vyhledávač, použijte Biooo encyklopedii, kde zadáte konkrétní ingredienci, kterou hledáte, a poté vám vyjede poměrně rozsáhlý popis dané látky a jejích případných rizik.

KTERÝM LÁTKÁM SE V KOSMETICE VYHNOUT?

Je spolehlivě prokázané, že 60 % toho, co aplikujeme na svoji kůži, se vstřebává do těla. Při pravidelné aplikaci po dobu například jednoho roku není množství vstřebané škodlivé látky zanedbatelné.

Parabeny: parabeny se používají jako prostředky, které zabraňují růstu bakterií, plísně či kvasinek. Nicméně parabeny v lidském těle fungují jako hormonální disruptory, tedy látky, které narušují běžnou hormonální funkci u lidí i zvířat. Napomáhají i růstu rakovinných buněk.
Ze zdravotního hlediska jsou spojovány se zvýšeným výskytem rizika rakoviny prsu.

Sulfáty (SLS) a (SLES): tyto dvě látky jsou využívány pro pěnící funkci kosmetických výrobků. Ačkoliv tedy pro kosmetiku jsou z tohoto hlediska ideální, z “lidského” hlediska jsou spojovány s podrážděním kůže, plic a očí.

Triclosan: tato látka se využívá jako skvělý konzervant. Nicméně je to další z látek, která funguje jako hormonální disruptor a může rozhodit normální hormonální rovnováhu. Též způsobuje podráždění kůže.

Ftaláty: Na etiketách by měly být označeny jako DBP (di-n-butylftalát) a DEP (dietylftalát). Používají se jako změkčovadlo plastů. Uvolňují se z plastových obalů do vlastního obsahu a posléze působí negativně na vnitřní orgány, snižují kvalitu spermií apod. V této podobě je můžeme nalézt v antiperspirantech, deodorantech, lacích na nehty, šamponech, kolínských vodách, parfémech… ale přidávají se i do dětských hraček…

Soli hliníku (např. u deodorantů a antiperspirantů soli hliníku ucpávají potní žlázy a zvyšují riziko rakoviny prsu, jsou obsaženy hodně v opalovacích krémech, make-upech, rtěnkách…). Soli hliníku se v těle hromadí a mohou způsobovat velmi vážné zdravotní problémy. Běžně se přidávají do potravin při jejich zpracování. Dávají se do mraženého špenátu, aby byl pěkně zelený, do jahod, aby byly červené, přidávají se do sýrů i do piva.

Z našich domácností jsme sice odstranili hliníkové nádobí a hliníkové příbory, avšak hliník nyní vstupuje do našich potravních řetězců v desítkách nových podob: z tetrapakových obalů na mléko a džusy, z obalů na hotová jídla, z mražených nápojů, sýrů i piva. Většinou si však neuvědomujeme, že značné množství hliníku se dostává do našeho těla kůží z různých kosmetických prostředků.

PŘIRODNÍ KOSMETIKA


Pokud kosmetika o sobě tvrdí, že je “přírodní”, v praxi to neznamená vůbec nic. “Přírodní kosmetika” totiž není v České republice ani v Evropě nijak legislativně definována, tedy to o sobě může tvrdit jakákoliv značka kosmetiky, aniž by to tak opravdu bylo. Proto pokud máte jako kritérium přírodní složení, ideální je si vybírat kosmetiku s certifikáty.
Jako možné certifikáty se nabízejí “Ecocert”, “Certifikovaná přírodní kosmetika” či “Cosmebio”. Ty vám zaručují, že daná kosmetika je přírodní a že to není jen marketingová přelepka.

certifikat
vegan


Co se týká testování na zvířatech, i značky, které na nich netestují, mají své certifikáty. Mezi ty nejoblíbenější patří “Leaping Bunny”, “Cruelty Free” a “Choose Cruelty Free”.



Pokud vaším dalším požadavkem je, aby kosmetika byla veganská či netestovaná na zvířatech, platí to stejné, co u “přírodní kosmetiky”: ideální je, když bude mít certifikát. Mezi nejčastější certifikát veganské kosmetiky patří ten s názvem “Vegan”.
U testování na zvířatech je dobré si uvědomit jednu věc, která se týká hlavně velkých značek. Pokud značka tvrdí, že netestuje na zvířatech, ale prodává své výrobky v Číně, v tomto případě je její tvrzení jen polopravdivé. Ačkoliv možná netestuje na zvířatech pro západní trh, kosmetika, která se prodává v Číně, musí být na zvířatech testovaná. Bez těchto testů není možné kosmetiku na čínském trhu prodávat. Pokud tedy dumáte u nějaké velké značky, jestli na zvířatech testuje či netestuje, a dováží do Číny, pak je odpověď jasná.

PRVNÍ EKOLOGICKÉ KRŮČKY V NAŠÍ KOUPELNĚ

Vatové tyčinky do uší z bambusu a bavlny

Ty jednorázové z plastu končí často pohozené v přírodě, v oceánech a útrobách vodních tvorů. Jejich alternativa z udržitelně pěstovaného bambusu a bavlny přitom funguje úplně stejně a sbohem jí můžete dát v kompostu, kde se zcela rozloží.

deodorant


DEODORANT BEZ HLINÍKU SOLI

Díky obsahu bambuckého másla a jedlé sody má deodorant pevnou konzistenci a velmi dobře se nanáší. Nezanechává bílé stopy ani lepivý pocit v podpaží.
Baleny jsou do tub vyrobených z recyklovaného a dále recyklovatelného papíru s certifikátem FSC. Chrání tedy nejen vaše podpaží, ale i životní prostředí!

MŮJ OBLÍBENÝ E-SHOP „ČESKÉ MÝDLO“ (Klikni sem)

  • Zaměřuje se jen na české výrobce. Žádný dovoz ze zahraničí, ale samá česká lokální výroba pěkně pohromadě.
  • Balí se do recyklovatelných obalů. Krabička přišla krásně zabalená, zároveň zde ale nebyl žádný plast, který by se obtížně recykloval. Samý papír nebo přírodní materiály (třeba šišky).
  • 100 % přírodní složení. 
  • Produkty jsou i vizuálně krásné. Ideální i jako dárek.
  • Najdete zde velký výběr produktů: ačkoliv eshop svým názvem odkazuje pouze na mýdla, najdete tu mnohem více produktů: tuhé šampony, koupelové bomby či třeba koupelové soli.