ZDRAVÁ A ŽIVÁ KUCHYNĚ
„MÝM POSLÁNÍM JE VNÉST ŽIVOT, RADOST A LEHKOST DO VAŠÍ KUCHYNĚ.“
Jistě víte, že potraviny, ze kterých vaříme již nejsou tak bohaté na vitamíny jako tomu bývalo dříve. V dnešní uspěchané době se ovoce a zelenina sklízejí nedozrálé, uchovávají se v chladicích boxech a následně se nechávají narychlo „dozrávat“ v umělé atmosféře. Na druhou stranu se uměle „vyhánějí“, aby se dosáhlo co největších přírůstků. Půda je vyčerpaná a proto se k pěstování ovoce a zeleniny hojně využívá pesticidů, dusičnanů, fungicidů, herbicidů a jiných zdraví škodlivých látek.
Jedna srovnávací studie ukazuju, o kolik procent méně vitamínů obsahuje zelenina v porovnání s rokem 1985.

Hodnoty v tabulce jsou zachyceny do roku 2002. Je vidět, že množství nutričních látek v zelenině rapidně klesá… a tak si ani nechci domýšlet, jaké výsledky jsou v současnosti.
A z toho důvodu se základem mé kuchyně stalo klíčení, namáčení a fermentace. Je to proces probouzení života v potravinách, při kterém se zvyšují hodnoty vitamínů, vznikají enzymy, které nám pomáhají lépe trávit a který přináší energii, vitalitu, sílu do našeho života.
KLÍČENÍ
Klíčky jsou fantastická vitamínová bomba. Obsahují spoustu různých vitamínů a to v té nejpřírodnější podobě. Místo toho, abychom se dopovaly vitamíny z lékárny, si můžete udělat takový malý zázrak samy doma.
Dříve se klíčky jedly poměrně běžně, nicméně nyní se to bere jako luxusní drahá záležitost, když si pár naklíčených semínek koupíte v supermarketu za velké peníze. Přitom je klíčení něco naprosto jednoduchého a při domácí “výrobě” i levného. Zároveň u těch domácích víte, že jsou čerstvé, což u klíčků ze supermarketu bych si nebyla tak jistá.
Důležité je, aby semínka byla určená ke klíčení nebo v bio kvalitě, protože klasické “zrní” kupované někde v supermarketu může být chemicky ošetřené, a to jíst nechceme.
Naklíčení semínka oživí náš pokrm svými rozmanitými chutěmi.Klíčky jsou vlastně taková naše superpotravina, která vám prospěje více, než ty, které putovaly přes půlku světa.
JAK KLÍČIT
Já osobně ráda používám klíčící misku, kterou jsem koupila v eshopu Goorganic.cz. Klíčící sada obsahuje čtyři misky, které na sebe naskládají. Do prvních horních třech dáváme semínka na klíčení a poslední miska slouží pro odkapávání vody. První tři misky zároveň mají odkapávací tunýlky, skrz které cirkuluje voda. Na tyto tunýlky patří červené “čepičky”, které zabraňují tomu, aby se tunýlky zacpávaly semínky, ale aby tam zároveň mohla protékat voda.
Ze začátku doporučuji dávat semínek raději méně než více. Úplně vám postačí např. 2PL lžíce semínek. Ony hodně nabydou a pak má člověk potíže je zkonzumovat.
Nesmírně důležité je semínka předem namočit na cca 12hod. Následně je propláchnete a umístíte do klíčící misky. 3x denně proplachovat. Výrobce uvádí, že stačí nalít studenou vodu do nejvyšší misky, ze které pomocí malých odkapávačů voda cirkuluje do dalších pater, až postupně proteče všemi. Usadí se právě v tom nejnižším patře, odkud ji poté můžete vylít (nebo s ní nejlépe zalít květiny).
Ovšem tento postup se mi vůbec neosvědčil. Raději každé patro zvlášť propláchnu pod tekoucí vodou a nechám odkapat na dřezu.
Rychlost klíčení je různá, některá semínka klíčí rychleji, některá pomaleji. Většinu semen uvidíte klíčit už po dvou dnech. Já nechávám semínka většinou cca tři až pět dní.
Klíčící miska je super v tom, že v ní můžete klíčit bez větších problémů více různých semínek najednou.
Při klíčení též můžete narazit na jednu věc a to je to, že se vám bude zdát, že semínka plesniví. Několik druhů semínek totiž na svých klíčcích má takové “chlupaté minikořínky”, které vypadají jako plíseň. Jedná se o tzv. kořenové vlásečnice, které vytahují vlhkost ze vzduchu. Pokud se vám tyto jemné bílé chloupky na semínkách objeví, nepanikařte. Je to pro vás informace, že semínka potřebují vodu. Propláchněte se a nechte dále klíčit.
Pokud máte rádi chuť čerstvého hrášku, fazole mungo, nebo cizrna budou přesně pro vás. Můžete je zobat samotné nebo dát do salátů, posypat s nimi chleba nebo polévku.
Můj naprostý favorit je ředkvička. Naklíčená semínka chutnají stejně, jako byste jedli velké ředkvičky, jen v malém. Mají příjemnou štiplavou chuť a zároveň jsou dostatečně výrazné.
Hořčice je můj druhý nejoblíbenější druh semínek. Je lehce štiplavá a nahořklá, ale zároveň výrazná a příjemná. Osobně můžu jen doporučit.
Vojtěška je chuťově méně výrazná. Osobně bych jí doporučila do jídel, kde chcete přidat nějaké vitamíny navíc, ale nechcete, aby vám klíčky příliš ovlivnily chuť. Do sendvičů či salátů to bude ideální.
PUČÁLKA
Představte si, že jdete po městě a místo stánků s pečenými kaštany, langoši a popcornem by na každém rohu dřepěla BABKA PUČÁLNICE. Krčila by se u malých kamínek a pražila hrách. Mě se ta představa mooooc líbí… Pučálka, čili PÁLENEC je tradiční postní (přesto výživný) český pokrm. Jedná se o naklíčený a následně pražený hrách.
Zvolit můžete hrách zelený i žlutý. Po vyklíčení, před pražením je nutné zbavit ho slupky. Ta je velmi špatně stravitelná a po upražení i dost tuhá. Když si s přípravou pučálky pohrajete, výsledkem bude opravdu gastronomický zážitek.

PUČÁLKA S CELEROVÝM ŠPEKEM
Celerový špek obecně u nás doma připravuji dost často.
Přidávám ho k bramborové kaši nebo jako sypání do polévky. Děti celerový špek milují, ušdibují ho i jen tak.
Příprava:
Na přepuštěném másle smažíme na kostičky nakrájený celer tak dlouho, dokud celer není krásně zlatavý. Poté do pánve přihodíme naklíčený hrách zbavený slupky a zlehka opražíme. Posolíme a podáváme.
Úplně nejvíc nejdobřejší je to horké.
Za studena je to taky dobré, ale už je to mírně gumové… proto po upražení neváhejte a pusťte se do toho.
Pro toho, kdo trpí vážnými zažívací problémy, tak tenhle pokrm není úplně ideální. Raději si hrách uvařte.
Ale na ochutnání, či zpestření jídelníčku, či navázání na tradici postní pučálky, ok.
Samozřejmě můžete pučálku upravit podle své chuti. Můžete přidat více koření nebo lahůdkové droždí.
Variantou může být i pučálka na sladko. Hrách totiž smažením lehce zesládne a tedy ve sladké verzi to nebude vůbec divné. Na přepuštěním másle zlehka osmažíme hrách a těsně před koncem smažení přidáme lžíci medu. Můžeme okořenit třeba skořicí, přidat rozinky či ořechy a máme sladký pokrm hotový.
NAMÁČENÍ
Vy, které mě už znáte, tak víte, že já přes noc namáčím úplně všechno. Luštěniny, obiloviny, semínka, ořechy…
Probouzíme v potravinách život, zbavujeme je antinutričních látek, které nám škodí a děláme je stravitelnějšími. Osobně namáčím i rýži a to hlavně kvůli vysokému obsahu arzenu a jiných nečistot.
RECEPTY NA VÍKEND
FENYKLOVÝ SALÁT S ČERVENOU ŘEPOU

SUROVINY:
1 předem uvařená červená řepa
1 fenykl bulva
hrst pražených vlašských ořechů
1 jablko
rukola (cokoliv zeleného)
sůl, jablečný koncentrát,
citronová šťáva
olivový olej
umeocet
kozí jogurt, nebo sýr
Červenou řepu a fenykl nakrájíme na tenké plátky, jablko na kostky. Ořechy opražíme nasucho na pánvi. Vše jemně promícháme v míse.
Ze zbylých surovin s vyrobíme zálivku. Výsledek by měl být sladko kyselý. Citronovou šťávou rozhodně nešetřete.
KROUPOVÁ KAŠE SE ZELENINOU

SUROVINY:
předem uvařené kroupy
přepuštěné máslo
pórek
čerstvý špenát
kapustičky
sůl
černá sůl
Na přepuštěném másle zpěníme nadrobno nakrájený pórek, přidáme omyté listy špenátu a v páře uvařené kapustičky. Posolíme a restujeme do měkka. Pokud se směs přichytává, můžeme podlít troškou vody.
Podáváme ke kroupové kaši. Dochutíme černou solí a chybět rozhodně nesmí kvašená zelenina.
DETOXIKAČNÍ POLÉVKA
SUROVINY:
2 cibule, 3 mrkve, 1 malý pórek
hrst hlívy ústřičné, 1 malá bílá ředkev
2 plátky čerstvého zázvoru, ½ lžičky kurkumy
4 lžíce goji bobulí- kustovnice (opraných a namočených na 30 min)
Olivový olej, barevný pepř, 1PL tamari
3cm řasy wakame, rýžové nudle

Postup přípravy:
Dobře očistíme a propereme zeleninu. Na mírně zahřátém oleji restujeme nakrájený pórek, přidáme na nudličky pokrájenou ředkev, mrkev a na kolečka cibuli, krátce restujeme.
Zalijeme vodou, přidáme namočenou řasu Wakame a necháme 20 min probublávat.
Jakmile je zelenina měkká, přimícháme nasekanou petržel, přisypeme kurkumu, hlívu ústřičnou nakrájenou na kousky.
Oprané a namočené bobule goji rozmixujeme i s vodou nalijeme do polévky.
Přidáme rýžové polévkové nudle, necháme 2 min probublávat.
Podle chuti opepříme, dosolíme a dochutíme tamari
TEPLÝ SALÁT SE SLZOVKOU, ŽAMPIONY A ZELENINOU
Velkou výhodou teplých salátů je jejich nekonečná variabilita. Zeleninu můžete měnit podle sezóny a obměňovat podle toho, na co zrovna máte chuť, nebo co zrovna potřebujete. Doplnit je můžete o zahradní bylinky, plevel i sušené bylinky.
SUROVINY:
1 stroužek česneku, 1 PL sušené majoránky, 1 ČL drceného kmínu, barevný pepř, špetka kurkumy, 2 mrkve, květák na malé růžičky, žampiony, červená paprika, olivový olej, uvařenou čočku, sůl, citronová šťáva, předem uvařená slzovka

Postup přípravy:
Hnědou čočku a slzovku namočíme na 12 hod do vody se špetkou solí. Potom propláchneme a vaříme v nové vodě s mořskou řasou. Solíme až na závěr vaření, nebo až po uvaření.
Na olivovém oleji zlehka orestujeme drcený česnek, přidáme drobné růžičky květáku, na nudličky mrkev a chvíli restujeme. Postupně přidáváme na menší kousky červenou papriku. Když je zelenina na skus, přidáme na plátky nakrájené žampiony. Dochutíme majoránkou a drceným kmínem.
Do zeleninové směsi vmícháme předem uvařenou slzovku a čočku. Dochutíme citronovou šťávou a špetkou kurkumy. Můžeme zjemnit olivovým olejem.
CIZRNOVO-ŠPENÁTOVÁ POMAZÁNKA

Cizrnu namočíme přes noc se špetkou solí do vody. Druhý den vodu slijeme a uvaříme v nové vodě, s řasou wakami do měkka.
Vychladlou cizrnu rozmixujeme s čerstvými listy špenátu, stroužkem česneku. Dochutíme solí, citronovou šťávou a troškou olivového oleje.
Zdobíme naklíčenou pohankou, mungen… květy potočnice a měsíčku.
POMAZÁNKA Z ČERVENÉ ŘEPY

Předem uvařenou červenou řepu nastrouháme najemno. Přidáme nějakou
„pojící hmotu“. To znamená nastrouhané tofu, nebo kozí mazací sýr, nebo lučinu, zakysanou smetanu. (záleží zcela na vás).
Přidáme 3Pl nastrouhaného křenu, sůl, citronovou šťávu, pepř. Křenem rozhodně nešetříme. Ideální je, když podáváme na kváskovém chlebu a sypeme klíčky.