MOŽNOSTI DETOXIKACE

Je mnoho různých forem detoxikace. Rozhodujeme se podle toho, v jaké fyzické kondici, životní situaci a psychickém rozpoložení se momentálně nacházíme. Těhotné a kojící ženy zvolí očistu např. formou zaměření se na nevhodné potraviny a nahradí je těmi vhodnými. Zařadí do jídelníčku více zelených potravin, do života vnesou více aktivního pohybu, svou pozornost zaměří na detox prostředí, ve kterém žijí, digi detox či elektrosmog.
Pro těhotné a kojící jsou nevhodné půsty s omezováním- půsty, hladovky, bylinné očisty. Během detoxikace se vyplavují škodlivé látky z těla ven
a přecházejí i do mateřského mléka. Pokud žena kojí pravidelně, tyto formy detoxikace nejsou vhodné.
Pokud žena kojí již jen doplňkově, je možné zařadit např. přerušovaný půst, jednodenní půsty se zeleninovou/ ovocnou/ kokosovou vodou.

ZÁSADY, KTERÉ PLATÍ U JAKÉHOKOLIV PŮSTU

Začínejte s jednodenními půsty, kdy nejíte vůbec nic a pijete čistou vodu. Pozorujte své tělo. Pokud pijete čistou vodu a budete se cítit dobře, pak můžete zkusit dva dny atd.
Striktně dodržujte návratovou fázi. Měla by trvat tolik dní, kolikadenní půst jste drželi. Začněte jíst velice pozvolna, nejlepší je dušená zelenina – napoprvé jen opravdu málo a postupně přidávat. Když se budete cítit dobře, můžete pomalu zařadit rýži nebo těstoviny. Toto je velmi důležité pravidlo, opravdu s návratem k normálnímu jídlu nespěchejte, abyste si neublížili.
Jste-li nemocní nebo berete nějaké léky, je lepší se nejprve poradit s lékařem, než se pro půst rozhodnete. Především není půst vhodný při nemocech. Těhotné a kojící ženy by neměly půst držet vůbec.

PŘERUŠOVANÉ PŮSTY (intermittent fasting)

Střídá se fáze příjmu potravy s půsty. Tyto dvě fáze mohou být různě dlouhé a v různém časovém poměru. Existuje více variant.

Nejoblíbenější variantou je 8/16 a je postaven na principu, že 8 hodin můžete přijímat jídlo a 16 hodin se postíte.
Př. Tedy pokud naše poslední jídlo je v 18 hod, další následuje až v 10 hod druhého dne.
Další varianta je EAT/STOP/EAT. Ta zařazuje celodenní 24hodinnové půsty 2x týdně. Den před půstem si dáte k večeři bílkovinu se zeleninou, další den pijete a večer si dáte zase bílkovinu se zeleninou.
Pro pokročilé je tu ještě jedna varianta a to 4/20 (4 hodiny určené pro jídlo, 20 hodin půst).

PŮST S PITÍM ZELENINOVÝCH A OVOCNÝCH ŠŤÁV


Kdo se necítí na půst s vodou, skvělou variantou je vydržet jeden až tři dny bez jídla, s pitím vody, zeleninových a ovocných šťáv, případně zařadit i zelené smoothie.
Je to příjemnější a snesitelnější varianta, pokud se vám například při striktním půstu točí (nebo vás bolí) hlava, cítíte se příliš slabí atd.
Šťávy navíc tělu dodají potřebné vitamíny, enzymy, chlorofyl a minerály v přirozené a lehce stravitelné podobě, přitom nijak nezatěžují trávicí systém – „je s nimi hotový“ za čtvrt hodiny.
Odšťavnit můžete v podstatě jakoukoliv zeleninu a ovoce, buďte kreativní :-). Lepší je nemíchat obojí dohromady. Ovoce je ideální dopoledne – dodáme tím tělu potřebné cukry
(dopoledne se lépe tráví), zelenina odpoledne. Poměr ovoce/zelenina by měl být ve prospěch zeleniny.
Když byste se báli vydržet i takto s pitím šťáv, zkuste alespoň jeden až několik dní jíst jenom syrovou zeleninu a ovoce (plus k tomu šťávy).

Dobrým základem je u zeleniny mrkev, ta dodá šťávě příjemnou sladkou chuť.
Zkuste zkombinovat různé druhy zeleniny – listovou, listovou, kořenovou, střídejte různé barvy… například je dobrý špenát, hlávkový salát, zmiňovaná mrkev, červená řepa,
ale i petržel nebo celer.
Můžete přidat i pár lístků kopřivy nebo pampelišky. Ovoce je také odšťavnitelné téměř všechno, kombinujte ale maximálně tři druhy. Kupujte ovoce v bio kvalitě.


TÝDENNÍ OČISTNÁ KÚRA

V podstatě se začíná stejně jako u předchozí kúry – pitím šťáv. Další dny se navazuje odlehčenou stravou. Nejlepší je začít o víkendu, abyste dva nejnáročnější dny očistné kúry mohli odpočívat.

1 a 2. den
První dva dny pijeme pouze doma čerstvě připravené šťávy(viz Půst s pitím zeleninových a ovocných šťáv).

3. den
Nyní již můžeme jíst celé ovoce a zeleninu. Opět ovoce během dopoledne a zeleninu odpoledne. K večeru přidáme rýži.

4. den
Během celého dne jíme ovoce, rýži nebo těstoviny zeleninou.

5. den
Stejné jako 4. den, plus přidáme jogurty (pokud jíte mléčné výrobky).

6. den
Přidáme také celozrnné pečivo. Raději žitné, pšeničnou mouku zkuste na čas vyřadit z jídelníčku.

7. den
Pokud jíte maso, 7. den můžete zařadit kuřecí, králičí, krůtí nebo rybu. Raději z ověřeného chovu, opravdu kvalitní. Po celou dobu je potřeba hodně pít – čistou neperlivou vodu, čerstvé džusy, zeleninové šťávy nebo bylinkové čaje.
Alkohol a kávu vynechat úplně. Pokud by pro vás byl týden moc a cítili jste, že celou kúru nedokážete vydržet, zkuste alespoň první dva dny – pití ovocných a zeleninových šťáv. Už tím tělu hodně pomůžete.

6 TÝDENNÍ OČISTNÁ KÚRA

  • První týden- zařadit vhodné potraviny a úplně vyřadit pečivo.
  • Druhý týden- pokračujeme v jídelníčku bez pečiva+ vynecháváme maso
  • Třetí týden- pokračujeme bez pečiva, masa+ vynecháváme mléčné výrobky
  • Čtvrtý týden- pokračujeme bez pečiva, masa a opět můžeme mléčné produkty (vysoké kvality)
  • Pátý týden- pokračujeme bez pečiva a zařazujeme maso (především ryby)
  • Šestý týden- náš jídelníček může opět obsahovat pečivo i maso

Po těchto 6 týdnech zjistíte, že už nemáte chutě na sladké, nechutnají vám brambůrky, nemáte chuť na uzeninu a celkově se vaše chutě proměnili.
Je to cesta k restartu chuťových buněk a podpoře samoregulačních mechanismů.


JABLEČNÁ KÚRA

Účinky jablek jsou známy po staletí. Jsou dobrou prevencí rakoviny tlustého střeva, jejich vláknina střevo čistí, zlepšuje se
trávení, snižuje se cholesterol, posilují se játra a imunitní systém.
Třídenní jablečná kúra úspěšně zbavuje tělo toxinů.
Kúra spočívá v tom, že 3 dny jíme pouze jablka –přibližně 1,5 kg denně (ale každému může vyhovovat jiné množství).
K tomu vypijeme každý den 2 litry neperlivé vody.

Je lepší zvolit sladší jablka. Pokud nemáte domácí nebo kupovaná v bio kvalitě (což bych určitě doporučovala), raději odstraňte slupku kvůli chemickému postřiku. Nelekejte se, čistící proces probíhá i jeden až dva dny po ukončení třídenní kúry, kdy chodíte častěji na toaletu. Střeva se tak zbavují zbytku jablečné vlákniny. Není třeba se ničeho obávat, neberte proto žádné léky „na stavění“.
Pro koho by tři dny byly příliš dlouhá doba, může vyzkoušet alespoň zkrácenou jednodenní variantu.


PŘEVALOVÁNÍ OLEJE V ÚSTECH

Jedná se o starou ajurvédskou metodu. Je levná a velmi efektivní. Lze využít v podstatě jakýkoliv za studena lisovaný olej. Nejlépe olej slunečnicový, kokosový, sezamový apod.
Kúru byste měli dělat několik týdnů (minimálně 3), podle vašeho zdravotního stavu.
Prostřednictvím slinných žláz se převalováním oleje v ústech z těla vylučují škodlivé mikroorganismy, toxiny a choroboplodné zárodky, které se navážou na olej. Takto lze tělo nejen postupně pročistit, ale i se zbavit nejrůznějších chronických nemocí.
Olej na sebe naváže škodlivé bakterie, čímž se redukuje zápach z úst, zubní plak, posilují se dásně, předcházíme i vzniku zubního kazu. Olejová kúra velmi pomáhá i při problémech dýchacích cest, čistí se při ní intenzivně horní polovina těla.

POSTUP

Provádí se ráno nalačno. Nejprve si oškrabejte jazyk –ideálně speciální plastovou škrabkou. Tím ho nejen zbavíte vlastního potahu, ale především očistíte reflexní zóny, které se na jazyku, stejně jako např. na chodidlech, vyskytují.
Převalováním oleje je pak stimulujete, pomáháte vnitřním orgánům a jejich detoxikačním procesům.
Poté si dejte do úst polévkovou lžíci oleje a zvolna ji převalujte, jako když např. cucáte bonbon. Různě ho převalujte, nasávejte a přemílejte, prožeňte ho mezi zuby… sáním vytvářejte podtlak.
Olej postupně řídne, až se z něj stane bílá řídká tekutina. Dokud je žlutý, ještě pokračujte.
Pokud v průběhu převalování bude tekutiny v ústech již příliš, jak se mísí se slinami, trochu jí vyplivněte, ale nikdy nepolykejte! Olej v tu chvíli již obsahuje spoustu z vašeho těla.
Vydržte ho převalovat 15 –20 minut a poté vyplivněte.
Ústa vypláchněte teplou vodou, jazyk oškrabejte lžičkou nebo škrabkou na jazyk a vyčistěte si zuby.
Sliny, které pak přicházejí, ještě několikrát vyplivněte.


ŠKRABKA NA JAZYK

Povlak na jazyku zřetelně pozorujeme ráno. Během noci jsou na povrch jazyka vylučovány toxiny, které tvoří bílý povlak. Zároveň se na něm usazuje zubní plak stejně jako na našem chrupu. Když si zuby perfektně vyčistíme a jazyk necháme být, plak na něm usazený se může dostat zpátky na zuby a nadělat neplechu. Škrabkou na jazyk se tohoto problému jednoduše a rychle zbavíte.

Pomáhá vyřešit zápach z úst
Bakterie, které se na jazyku usazují, jsou často příčinou zápachu z úst. Na jazyku se mohou množit a vy svěží dech nezískáte, ať už si čistíte zuby sebepečlivěji. Škrabkou na jazyk dosáhnete perfektní čistoty vašich úst a vyhnete se nepříjemnému zápachu.

Podpoří funkci chuťových buněk
Pokud máte na jazyku vytvořený povlak, chuťové buňky se ucpávají a špatně plní svou funkci. Chuť jídla vnímáte slaběji a kvůli tomu ho více kořeníte. Aby jazyk fungoval správně, je nutné ho udržet v čistotě.

Pokud ještě nemáte škrabku, určitě si ji pořiďte. Někdy je cesta hledání té nejvhodnější dlouhá cesta. Musíte si vyzkoušet, která vám nejlíp padne do ruky. Vybírat můžete z plastových či kovových. Každá je jinak ostrá. Rozhodně si jazyk nečistěte lžící či kartáčkem na zuby! Pokud byste na jazyk používali obyčejný kartáček, mohlo by dojít k poškození povrchu jazyka.


PROPLACHOVÁNÍ NOSU SLANOU VODOU

Proplachování nosu slanou vodou je původně jogínská technika, ale nemusíte mít s jógou vůbec žádné zkušenosti, abyste ji vyzkoušeli. Dneska už je to hodně známá a rozšířená
záležitost. Nemusíte se toho bát, není to nepříjemné ani složité, zvládnou to i děti cca od 4 let.
Touto metodou si můžete krásně pročistit nos i vedlejší nosní dutiny, pomáhá i při alergické rýmě. Odplavují se při ní suché i vlhké hleny, případný zánětlivý sekret, bakterie, viry, sliznice se zvlhčuje.

Co na to potřebujeme
Dá se koupit speciální konvička pro tyto účely určená. Zadejte do vyhledavače konvička na proplachování nosu a vyjedou vám odkazy na výrobce.

Postup
Nádobku naplňte teplou převařenou a lehce osolenou vodou. Pro výplachy nosu můžete použít i černou sůl. Nad umyvadlem lehce skloňte hlavu k jedné straně, hubičkou konvičky ucpěte vrchní nosní dírku a pomalu začněte vlévat roztok. Spodní nosní dírkou voda vytéká, společně se všemi nečistotami z dutin. Během výplachu volně dýchejte ústy. Metoda není složitá ani nepříjemná a s trochou cviku jí bez problému zvládne každý.