MOŽNOSTI STRAVOVÁNÍ BĚHEM JARNÍ DETOXIKACE
Dostáváme se do fáze, kdy se rozhodujeme, jak upravíme jídelníček a čím podpoříme přirozenou detoxikaci těla.
Pro ty z vás, které se ještě necítíte připravené, nebo zrovna události nenahrávají tomu, abyste se ponořily do půstů a hloubkové očisty (z pohledu jídelníčku), začněte úpravou jídelníčku. Nahrazujte nevhodné potraviny vhodnými, omezte cukr, na čas nahraďte kávu jinou alternativou a podpořte tělo tak, jak momentálně potřebuje a jaké jsou i vaše možnosti. Připravila jsem pro vás drobné shrnutí.
JAK UPRAVIT JÍDELNÍČEK- JEMNÝ OČISTNÝ PROCES VHODNÝ PRO KAŽDÉHO
Základem zdravé a živé kuchyně jsou kvalitní, lokální, čerstvé potraviny. Stravujeme se v souladu s přírodou, což znamená, že vaříme z toho,
co v daném období roste a využíváme bohatství, které nám příroda v tom období nabízí (jedlý plevel, bylinky, listy, pupeny, kořen…).
Principem živé kuchyně je pracovat s energií a životem v potravinách. Většina toho, co se v obchodě prodává je v sušené podobě, zavařené, pasterované, ošetřené tak, aby zde život nebyl. Důvodem jsou obavy z bakterií a plísní.
My ale bakterie vnímáme jako naše parťáky, které nám mohou život značně obohatit. Protože bakterie v našich střevech ovlivňují naprosto všechno. Složení a spektrum baterií ovlivňuje naši psychiku, zdravotní stav, vnímání, chutě… prostě vše.
Podporujeme rozmnožování těch bakterií, které nám přináší něco dobrého.
Vytváříme pro ně vhodné prostředí a snažíme se je propašovat do našeho jídelníčku.
Základem živé kuchyně je namáčení, klíčení a fermentace.
Namáčením semena, ořechy aktivujeme, probouzíme v nich život. Zároveň je zbavujeme nečistot a antinutričních látek, které dávají našemu organismu dost zabrat.
K namočených semínkům a ořechům přidáváme startér (sůl, jablečný ocet, citonovou šťávu… probiotika).
Namáčecí vodu vždy sléváme,
v kuchyni ani konzumaci ji nepoužíváme.
Namáčením zkracujeme dobu vaření a také šetříme náš čas.
Já osobně 2x do týdne namočím všechno si mi v ten moment přijde pod ruku. Vůbec neřeším, co budu vařit, kdy to budu vařit, neplánuji jídelníček. Namočím rýži, ječmen, pohanku, několik druhů luštěnin, ořechy, semínka… přidám startér a následující den se rozhodnu, co z tohoto výběru nechám naklíčit, co uvařím, co začnu konzumovat jen aktivované.
Například:
Namočenou rýži důkladně propláchnu a dám vařit. Část namočené cizrny uvařím, část nechám klíčit. Luštěniny vždy vařím (ideálně) s řasou kombu/wakame nebo s bylinkami.
Mungo nechám klíčit. Červenou a černou čočku uvařím. Naklíčenou slunečnici a pohanku okamžitě používám (na pudingy, na posyp, na kaše…)
Vyvážený (bez masa) jídelníček by měl obsahovat luštěniny, obiloviny, zeleninu (pečená, dušená, restovaná, vařená…) a probiotika v podobě kvašené zeleniny.
Vaříme.
Vaříme ze skutečných potravin. Polotovary postupně nahrazujeme skutečnou stravou.
Konzumujeme tepelně upravené potraviny. Syrovou stravu zařazujeme výjimečně, především v létě. I lehce orestovaná či blanšírovaná zelenina je pro náš organismus lépe stravitelná než ta syrová.
Naše chutě se vyvíjejí a mění v závislosti na věku, prostředí, ve kterém žijeme, na psychické pohodě, na naší aktivitě…
Neustále zkoušíme, experimentujeme, není dobré ustrnut v zajetých kolejí, které jsou pro nás momentálně OK.
Nakupujeme od místních dodavatelů, pěstitelů, farmářů. Podporujeme lokální podnikatele. Perfektní jsou bezobalové obchody. Snažíme se omezovat plasty ve své domácnosti a snižovat množství toxinu v našem prostředí.
Využít můžeme i online nakupování. Kvalitní potraviny se dnes už dají objednat třeba SCUK.CZ
Zde nabízím moc příjemný rozhovor s Milenou Ryšavou, ve kterém se dozvíte, jak SCUK funguje, co je potřeba vědět, než uděláte objednávku a jak nákup tam probíhá.
INSPIRACE NA VÍKEND
RANNÍ KAŠE NASLANO
Na přepuštěném másle zpěníme nadrobno nakrájený pórek, přidáme omyté listy špenátu a v páře uvařené kapustičky.
osolíme a restujeme do měkka. Pokud se směs přichytává, můžeme podlít troškou vody.Podáváme ke kroupové kaši. Dochutíme černou solí a chybět rozhodně nesmí kvašená zelenina.

MISO POLÉVKA S VEJCEM
Na přepuštěním másle zpěníme najemno nastrouhanou mrkev a ředkev daikon. Osolíme, přidáme předem namočení houby shitake a vaříme cca 20 min do jejich změknutí. Přidáme rýžové nudle a už jen krátce povaříme.
V mističce si důkladně promícháme 2PL misa s troškou vody, poté vlijeme do polévky. Podáváme s natvrdo vařeným vejcem, sypané čímkoliv zeleným. Třeba bršlicí.

RANNÍ OŘÍŠKOVÁ KAŠE
Loupané mandle namočíme přes noc do vody se špetkou soli. Druhý den propláchneme a rozmixujeme s troškou teplé vody na hladký krém. Podáváme s jablečným pyré.
Pyré: jablka nakrájíme na kousky a podusíme na přepuštěném másle se špetkou soli, se skořicí, kurkumou, pepřem a rozinkami.

DETOXIKAČNÍ POLÉVKA
Na přepuštěném másle zpěníme pórek, přidáme na nudličky pokrájenou ředkev, mrkev a cibuli. Osolíme a krátce restujeme. Zalijeme vodou, ve které jsme min 30 min namáčeli řasu wakame. Jakmile je zelenina měkká, přisypeme kurkumu, špetku pepře, hlívu ústřičnou a předem namočenou kustovnici. Dochutíme umeoctem a tamari omáčkou.

ČAPÁTÍ- ŠPALDOVÁ TORTILLA
Suroviny na cca 6 placek:
350 g hladké špaldové mouky
175 ml vody
Postup přípravy:
Spojíme suroviny a vypracujeme nádherně hebké těsto. Rozdělíme na 6 dílů. Z každého dílu vyválíme kuličku, kterou důkladně prohněteme.
Vyválíme placku a pečeme naprudko na suché pánvi.
Vaříte-li na plynu, lehce opečte přímo nad plamenem. Čatí se nádherně nafouknou.