ČÍM SI OSLADIT ŽIVOT

“Nezáleží na druhu cukru, ale na množství.”



Naše tělo se v průběhu evoluce naučilo cukr zpracovávat a využívat jako zdroj energie. Problém s cukrem nastává v okamžiku, kdy ho přijmeme moc. Naše tělo nemá šanci ho okamžitě nespotřebovat a tak přebytek cukru ukládá nejprve do „zásobáren“ ve svalech a játrech. Jenže pokud jsou tyto „zásobárny“ už plné, tělo nadměrné množství cukru přemění na tuk.

cukr ničí zdravou střevní mikrofloru a výsledkem je oslabená imunita a vzniká vhodné prostředí pro záněty
přispívá k obezitě a vede k hormonální nerovnováze, i rovnováze mikrobiální.

KTERÁ SLADIDLA ANO

Nerafinované cukru– třtinový, řepný.
Obilné slady a sirupy jsou tou zdravější formou slazení.
Sladit pomocí sušeného ovoce (rozinky, meruňky, švestky, křížaly…)
Datlový sirup vzniká povařením sušených datlí s vodou. Pak se filtruje a výsledná šťáva se vaří a vypařuje do požadované hustoty. Stejně tak vzniká i můj oblíbený Jablečný koncentrát.
Javorový sirup je jednoduchou formu cukrů. Jako občasné sladidlo do pečení či zákusku lze zdravým lidem doporučit.
Med je stále jen cukr. Osobně přistupuju k medu jako naši předci – vzácné medicíně, případně laskomině vhodné pro sváteční příležitosti.
Melasu jako běžné sladidlo pro každý den taky nemůžu doporučit. Stále se jedná o jednoduché cukry.
Palmový a kokosový cukr. Sladivost je nižší, cena převysoká, výživová hodnota pochybná. Zase se jedná o jednoduchý cukr. Občas ano.
Xylitol je extrahovaný alkoholický cukr získaný buď z kukuřičných palic, a anebo z dutiny břízy. Jako občasné sladidlo OK.

KTERÁ SLADIDLA ROZHODNĚ NE

Agávový sirup je vysoce průmyslově upravovaný produkt získávaný ze sukulentů.
Fruktózu jako sladilo nelze doporučit. Jedinou formu fruktózy, kterou můžeme konzumovat je tu obsaženou v ovoci.
Kukuřičný sirup jako sladidlo ho rozhodně nelze doporučit. Při výrobě se úmyslně určité procento glukózy přeměňuje na fruktózu. Má vysoký obsah rtuti, který pochází z výrobního procesu.
Stevie je vysoce průmyslově upravovaný produkt s aditivy a zbytkovými chemikáliemi.


SŮL NAD ZLATO

Ideální je konzumovat každou potravinu tak, jak ji příroda „připravila“, v její komplexnosti a celistvosti. Proto je nerafinovaná sůl jasnou volbou.
Sůl je pro člověka životně nezbytná. Získává ji buď z mořské vody nebo ze země.
Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody, kamenná sůl se těží v solných dolech a to buď jako kusy soli, nebo jako tzv. vakuová sůl, která vzniká zpracováním solného roztoku (tzv. solanky).

Solanka vzniká tak, že se do podzemních ložisek přivede voda, která rozpustí sůl z okolních hornin. (ale zde nevím čemu věřit. Na jedné přednášce o zdraví nám říkali, že aby se ta sůl rozpustila, tak se do té vody přidávají chemické látky, které to rozpouštění usnadňují….. uf uf…)
Každá sůl původně pochází z moře. Sůl, kterou dnes získáváme ze země, vznikla k jezírek mořské vody, která byla oddělena od volného moře. Odpařením vody se vytvořila ložiska soli.

Kamenná sůl, která je běžně dostupná v našich supermarketech je čisté NaCl, do kterého se ještě mnohdy přidává, jako bonus, anorganický jód. Tato sůl je vhodná na solení chodníku, ale ne do jídla. Dejte přednost přírodnějším formám solí, těm minimálně čištěným a nerafinovaným. Jsou bohatší na minerální látky a stopové prvky a nezadržují tolik vodu v těle.

ČERNÁ SŮL (kala namak)
Je mimořádná tím, že pomáhá při zažívacích problémech a zlepšuje vstřebávání živin ve střevě. Má svojí specifickou chuť. Voní a chutná po vajíčku. Obsahuje totiž sirné sloučeniny.

Dalšími možnostmi jsou kvalitní sójové omáčky shoyu, tamari a umeocet, které perfektně dotahují výslednou chuť pokrmů a zároveň ho dosolují. Takže soli při začátku vaření použijete jen malinko a pak to dotáhnete lžičkou dochucovadla

MOŘSKÁ SŮL NERAFINOVANÁ
Jsou v ní zachovány minerální látky a stopové prvky z mořské vody, prochází jen minimálním čištěním. Některé druhy mořské soli jsou na pohled vysloveně „špinavé“, obsahují totiž i stopy mořských řas. Ta je podle mě úplně nejlepší.

HIMÁLAJSKÁ SŮL
Nerafinovaná kamenná sůl, která se těží v Pákistánu. I ona obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků. Podle některých analýz je jejich spektrum ještě širší než u mořské soli.

Himálajská sůl může být bílá i růžová. Růžová barva je způsobená příměsí oxidu železitého. Z výživového hlediska se různé barvy od sebe neliší.
Jako produkt, který byl skrytý v podzemí, a tedy chráněný před znečištěním ze strany člověka, je pro mnoho lidí jedničkou mezi solemi právě himálajská sůl. 

KUCHYŇSKÁ SŮL
Ta je jodizovaná (přidává se do ní cca 27 mg jodu na 1 kg soli), mořská sůl obsahuje jod přirozeně (ale mnohem méně než jodizovaná sůl) a kamenná sůl neobsahuje jod skoro žádný.
Pokud jste běžný jedinec, jod potřebujete. Nespoléhejte ale na sůl a hledejte jiné alternativy, jak jód doplnit. Hodně jodu najdete  v mořských řasách, rybách, trochu jodu se nachází i v cibuli.

Neexistuje zdravější sůl.
Není možné kupovat mořskou nebo himalájskou sůl jen proto, že obsahuje více minerálních látek než běžná sůl kamenná. Jde spíše o princip.

Pro ekologicky smýšlející osoby se zájmem o jejich zdraví je důležité, aby sůl neproházela chemickými procesy čištění a nebyla doplněna syntetickými bonusy, jako je třeba již zmíněný jód.

“Takhle sůl je zdravější, protože obsahuje méně sodíku” Nevěřte tomu!,

Z hlediska množství sodíku se jednotlivé soli liší mezi sebou jen minimálně. Sodík není jed, je to prvek, pro život důležitý, tvoří součást tělních tekutin a hraje klíčovou roli při přenosu nervových vzruchů. Ale potřebujeme jej jen málo, většinou jej konzumujeme příliš a některým z nás to škodí.

SŮL JAKO ZDROJ MINERÁLŮ 

Nerafinované soli obsahují široké spektrum minerálních látek. Rafinovaná kuchyňská sůl neobsahuje kromě NaCl žádný. Ano, jsou tam, jenže na to, jak málo soli bychom měli konzumovat, jich prostě touto cestou přijmeme jen hodně málo.


MOŘSKÉ ŘASY

Obsahují až 20x více minerálních látek než zelenina( vysoký obsah vlákniny, bílkovin, vitamínu B a C, z minerálů pak velké množství hořčíku, jódu, vápníku, železa, zinku a sodíku)
zbavují tělo těžkých kovů (jako podpůrný prostředek při léčbě rakoviny), čistí krev i střeva- zlepšují stravitelnosti nadýmavých pokrmů
Prodávají se v sušeném stavu a při namočení hodně nabobtnají, proto sušených řas dejte raději méně, abyste neměli pokrm plný řas s „rybí chutí”.

PŘÍPRAVA ŘAS:

Řasu namočíme do vody na cca 30 minut. Namáčecí vodu nevyléváme, ale použijeme ji do pokrmu nebo polévky. Bílý povlak na řase není na plíseň, jedná se o vykrystalizovanou sůl.

ŘASA WAKAME

  • Dlouhá řasa s temně zelenými listy špenátové chuti
  • Má vysoký obsah vlákniny, bílkovin, vitamínu B a C, z minerálů pak velké množství hořčíku, jódu, vápníku, železa, zinku a sodíku.
  • Jejím hlavním benefitem je, že pomáhá čistit krev i střeva.
  • Zlepšuje také kvalitu, lesk a zdraví pokožky a vlasů
  • nemá tak silné „rybí“ aroma.

POUŽITÍ:

* do polévky – řasu vaříme společně se zeleninou, pak nakrájíme na malé kousky.
*do salátu- namočíme do změknutí nebo chvíli povaříme, nakrájíme a přidáme do jakéhokoliv salátu.
*pomazánky
*při vaření luštěnin a obilovin – dodá obilovinám a luštěninám minerály, změkčuje je a zkracuje tak dobu varu, při delším varu má tendenci se rozpadnout.

ŘASA NORI

  • prodává se ve formě sušených velkých čtvercových listů nebo nori vloček
  • má jemnou chuť, protože roste v zálivech blízko pobřeží, kde čerstvá voda z řek zmírňuje obsah soli v mořské vodě
  • pomáhá při trávení a pomáhá rozpouštět a vylučovat usazeniny tuku
  • snižuje cholesterol

POUŽITÍ:

*sushi – rýži nebo jinou obilovinu, zeleninu a tempeh nebo tofu zabalte do nori řasy. Sushi existuje v mnoha variantách.
*pomazánky – nori dodá pomazánkám „rybí“ chuť. Například z ní vytvoříte skvělou tuňákovou pomazánku bez tuňáka.
*posyp jídla – ozdoba jídla (polévek, salátů, pomazánek, hlavních jídel) a dodání důležitých živin.
*jednohubky – na párátka napichujte střídavě okurku, uzené tofu nebo tempeh, nori, olivu aj. koření – přidejte nadrcennou řasu nori

KOMBU

  • “„Ze čtrnácti prvků, které jsou podstatné pro funkce látkové výměny lidského těla, se jejich třináct vyskytuje v kombu. Měla by být k dispozici lidem ve všech zemích.“
  • Tvoří tvrdé tmavě zelené lístky 3 cm široké a dlouhé 5-10 metrů. Pochází ze studených vod severských moří.
  • pomáhá zbavit tělo těžkých kovů a radioaktivity
  • Je bohatá na jód, proto se doporučuje při problémech se štítnou žlázou

ARAME A HIZIKI (HIJIKI)

  • vhodné na začínání, protože nemají výrazné aroma.
  • Příprava: namočíme do vody na 5 minut a vaříme 10 minut v sojové omáčce
  • do polévky
  • kondiment
  • spolu s obilovinou a luštěninami – pokud nemáte zrovna kombu nebo wakame
  • do salátů

JAK JE TO SE ZNEČIŠTĚNÍM MOŘE?

Přestože je moře znečištěné, i tak ale můžeme mít poměrně velkou jistotu, že mořské řasy pocházejí z čistých vod. Kde je stupeň znečištění vody příliš vysoký, tam řasy jednoduše nerostou. Mají navíc tu výhodu, že na rozdíl od ryb nevstřebávají z vody škodlivé látky.

KONDIMENT Z HIZIKY (HIJIKY)
Řasu hiziki namočíme na 2 hodiny do vody. Jedna porce řas na osobu je 1 maličká špetka v sušeném stavu. Řasy hodně nabobtnají!
Do kastrůlku vložíme předem namočené řasy, přidáme 8 lžic vody a vaříme cca 10 min. Poté přidáme hrst slunečnicových semínek, ještě krástce povaříme.
Na závěr přidáme 2PL sojové omáčky a dusíme tak dlouho, než se všechna sojová omáčka vstřebá.
Podáváme k hlavnímu jídlu.
Ideálně 1-2 PL na talíř.

DALŠÍ VARIANTY
Místo slunečnic můžete použít mandle nebo dýňová semínka.

NA FOTCE
Teplý salát- na přepuštěním másle zpěníme cibulku, přidáme na pásky nastrouhanou mrkev, pórek, krátce orestujeme společně s kurkumou, pepřem, kouskem zázvoru a špetkou solí. V závěru přidáme naklíčené mungo.
Vařená rýže basmati. Nakládaná zelenina. Hiziky kondiment.


MAKOVÁ ROLÁDA BEZ MOUKY

Suroviny
3 vejce, bílky a žloutky zvlášť
80 g krupicového cukru 
60 g špaldové mouky
40 g mletého máku 

Tvarohový krém:
250 g tučného tvarohu v kostce
1 balení mascarpone
60 g moučkového cukru
šťáva z 1/2 citronu
+ švestková povidla na potření rolády 

Troubu předehřejeme na 200 stupňů.
Žloutky vyšleháme s polovinou cukru do husté pěny. Bílky vyšleháme se zbylým cukrem na pevný sníh. Obě hmoty zlehka spojíme a opatrně vmícháme prosátou mouku a mletý mák.
Hmotu rozetřeme na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 200 stupňů asi 8 minut. Po upečení plát zarolujeme do utěrky, aby se vytvaroval tvar a po vychladnutí se nelámal.

Všechny suroviny na krém společně dobře prošleháme. Chuť doladíme cukrem a citronovou šťávou.
Vychladlý plát rolády potřeme povidly a po celé ploše rovnoměrně rozetřeme krém. Zatočíme do rolády a necháme vychladit.

CIZRNOVÝ DORT BEZ MOUKY

Suroviny
1 plechovka sterilované cizrny (nebo 250g vařené do měkka)
1 banán
2 vejce
50g cukru (nerafinovaného)
2PL kakaa (ideál raw)
1ČL prášku do pečiva (bezfosfátový)
100g kvalitní hořké čokolády
tvaroh, mascarpone, citronová šťáva

Množství ingrediencí odpovídá malé dortové formě o průměru 20 cm. Cizrnu s banánem rozmixujeme dohladka. Do směsi přidáme vejce, kakao, kypřicí prášek a cukr. Vyšleháme hladké těsto a vlijeme do formy vyložené pečicím papírem. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C cca 35 minut, vyndáme z trouby a necháme vychladnout.
Připravíme si tvarohovočokoládový krém. Hořkou čokoládu rozpustíme na vodní lázni a necháme lehce zchladnout. Postupně ji pak vmícháme do tvarohu a vyšleháme hladký krém. Krém naneseme na vychladlý korpus a necháme ztuhnout v lednici. Já jsem zdobila fermentovaným rybízem (zavřenina).

KROUPOVÝ PUDING

SUROVINY
2 hrnky uvařených ječných krup
1 hrnek rozinek
1 vrchovatá ČL kakaa
šťáva a kůra z bio citrónu
1/2 ČL skořice
cca 1/2 hrnku vody

POSTUP
Kroupy propláchneme a namočíme přes noc do vody se špetkou s trochou citrónové šťávy nebo jablečného octa. Necháme namáčet přes noc nebo 10-12 hodin. Poté scedíme a propláchneme. Vaříme v poměru 1:3 – kroupy : voda do změknutí. Necháme vychladnout.

1/2 hrnku rozinek namočíme na 30 minut do teplé vody. Změknou a bude se s nimi lépe pracovat. Namáčet je můžete i déle.

Všechny suroviny dáme do mixéru a rozmixujeme na hladký krém. Vodu přidáváme podle toho, jak moc hustý puding chceme. Poté už plníme skleničku nebo misky, ozdobíme a můžeme mlsat.

LÍSKOVÝ LANÝŽ

Lískové oříšky opražíme nasucho na pánvi a zbavíme hnědé slupky.
Oříšek nacpeme do sušené švestky a namočíme do rozpuštěné kvalitní
čokolády.
Meruňky nařízneme a postupujeme stejným způsobem.
Skvělý tip: když švestku nebo meruňku namočíme do čokolády, můžeme ji
ještě obalit v kokosu, oříšcích, nebo sekaných pistácií