DECH JAKO ŽIVOTNÍ ESENCE
Dech znamená mnohem víc, než jen nutnost k přežití. Dech je život! Dech je skvělý léčitel!
Umí povzbudit, rozproudit, ozdravit vnitřní orgány, rozpustit emoce, uvolnit…
Platí jednoduchá rovnice. Čím lépe dýcháme, tím více si věříme, odoláváme stresu a cítíme se svobodnější.
Je vcelku jedno, jestli už znáte nějaké metody „správného dýchání“ nebo jste se nad tím, jak dýcháte nikdy nepozastavily. Důležité je, abyste dneska pozorovaly svůj dech a to, jak dýcháte. Možná zjistíte, (stejně jako já), že často zadržujete dech nebo dýcháte příliš rychle, nebo mělce… a rozhodně ne vědomě.
Vědomě nejde dýchat 24 hodin denně, ale je možné se vědomě nadechnout, vydechnout a opakovat to několikrát za den.
ZASTAVTE SE A DÝCHEJTE.
Zuzana Agrea Věchtová, https://zuzanavechtova.cz/cviceni/
FB skupina: https://www.facebook.com/cchikungcvicenisezuzkou
Dech je ideální pomocník pro téměř jakékoliv situace. Dostanete-li se do stresové situace, nechte to na sebe působit a zaměřte svou pozornost jen na dech. Pozorujte ho. Hluboce se nadechněte a vydechněte a znovu… dokud se dech nezklidní a nebudete dýchat sami. Dýchejte! Hluboké dýchání nám dává klid.
Nekvalitní dech bere z těla život. Chřadneme, stárneme, psychicky se rozkládáme. Vědomé a plné dýchání nás může velmi rychle uzdravit a posunout dopředu.
Všimli jste si někdy, jak obézní lidé lapají po dechu? TCM (tradiční čínská medicína) má pro to vysvětlení. Tlusté střevo je orgán, který je spojen s plícemi. V momentě, kdy očístíme naše střeva a obohatíme je probiotickými kulturami- ideálně konzumací kvašené zeleniny, začne se automaticky zlepšovat i naše dýchání.
VĚDOMÉ DÝCHÁNÍ
Vědomé dýchání není o velkém a hlubokém dýchání, ale o tom, že pomůže nastartovat sebeozdravné mechanismy a rozproudit energii.
Ovládají-li nás emoce, stres, strach, máme tendence zatajovat dech. To celou situaci zhoršuje. Dostanete-li se do situace, která Vás totálně pohltí, dýchejte!
Já tento způsob často využívám v situacích, kdy mě něco rozhodí, nebo bolí.
Tím, že jsme poslední rok většinou doma a málo přicházíme do kontaktu s ostatními, přicházíme i málo do kontaktu se zátěžovými situacemi. A proto nás teď snadno rozhodí i „chodec na červené“, „zpožděná pošťačka“, nebo „nedoručený balík“…
Přirozený nádech, přirozený výdech a zádrž dechu. A takhle opakovaně a vědomě dýchat. Nadechujete se i vydechujete ideálně nosem.
Po celou dobu kurzu myslíme na to, že žádný extrém není dobrý a hledáme náš střed. Ani u dýchání to nebudeme přehánět. Pokud budeme dýchat moc intenzivně a hluboce, může se nám zatočit hlava nebo udělat špatně (hyperventilace).
BRÁNIČNÍ DÝCHÁNÍ
Umožní nám zapojit celou kapacitu plic, i každičkou buňku v těle.
Zhluboka se nadechněte a představujte si, jak se vám buňky plní energií. Při dlouhém výdechu vyfoukněte vše, co vám „bere dech“.
Trénujte!
Třeba když budete jako spolujezdec v autě, pojedete městskou dopravou, budete čekat na zastávce, nebo jen tak půjdete na procházku. Prostě využijte chvíle a časy, které každý z nás má „volné“.
Toto cvičení můžete praktikovat kdekoliv. Při tomto stylu dýchání se zapojuje hlavní dýchací sval, bránice, proto se také toto dýchání nazývá brániční nebo také silové.
Dokáže vás během pár minut uklidnit, zkoncentrovat, zbavit nežádoucího stresu, nebo vás naopak rychle vybudit. Dalším neméně důležitým plusem je posílení svalů břišní stěny.
WIM HOFOVO DÝCHÁNÍ
Pravděpodobně ho znáte v souvislosti s otužováním.
K tématu otužování se ještě dostaneme, dneska zakotvíme u Wim Hofovo metody dýchání.
Není vhodné pro těhotné! Není vhodné pro ty, kteří trpí epilepsií, vysokým krevním tlakem, kteří mají závažné srdeční problémy, prodělali infarkt nebo mrtvici!
Wim Hof tzv. ledový muž, za pomoci dýchání a otužování (nejen v ledu) umí věci jako měnit ph těla, vědomě regulovat imunitní reakce těla i chování některých hormonů nebo regulovat a udržovat teplotu mimo možnosti běžného člověka. Jeho metoda už skutečně uzdravila nebo zlepšila zdraví tisícům lidí.
Celý příběh je pěkně popsán TADY
Postup dýchání podle WH
Je důležité zmínit, že veškeré techniky dýchání a otužování musí být praktikovány v bezpečném a zajištěném prostředí. Vzhledem k tomu, že při dýchání dochází k hyperventilaci, je zde riziko ztráty rovnováhy či dokonce omdlení.
Doporučuji nejprve vyzkoušet ale nahoře přichystaný odkaz na dýchání podle Wim Hofa s Terezou Kramerovou. Je v češtině a trvá necelých 30 minut a když jsem s Terezou takhle dýchala, žádná hyperventilace mě neohrozila. 😉
Tento postup je sepsaný podle článku o životě pana Wim Hofa:
1. Zajistěte si pohodlí a zavřete oči
Sedněte si nebo lehněte v meditační pozici, tak jak je to pro vás nejvhodnější. Několikrát se hluboce nadechněte a vydechněte do plné kapacity plic. Neměli byste cítit žádnou obstrukci (zahlenění, plicní onemocnění). Tuto metodu je doporučeno praktikovat s prázdným žaludkem, ideálně po probuzení.
2. Připravte se hlubokým a kontrolovaným dýcháním
Hluboce a kontrolovaně se nadechněte, dokud neucítíte slabý tlak zevnitř hrudníku na solar plexus. Chvilku zadržte dech a pak úplně vydechněte. Znovu vdechněte vzduch co nejvíce. Na chvíli vydržte. Opakujte toto zahřívací kolečko zhruba 15x.
3. Dýchejte a ponořte se do svého nitra
Představte si, že nafoukáváte balónek. Vdechujte zhluboka a vydechujte ústy v krátkých uvolněných výdeších. Udržujte stabilní tempo. Zavřete oči a opakujte asi třicetkrát nebo dokud neucítíte, že vaše tělo je nasyceno kyslíkem (pocity svědění, brnění, lehkého točení hlavy). Během těchto 30 silných vdechů a výdechů se ponořte do svého těla a používejte představivost a vizualizaci k posilňování, nebo oslabování fyzických projevů, které se vám zrovna dějí – za zavřenýma očima vám mohou díky snížené koncentraci oxidu uhličitého a zvýšené koncentraci kyslíku v krvi vířit barvy a objevovat různé obrazce, nebraňte se tomu.
4. Vydechněte veškerý vzduch a zadržte dech tak dlouho, jak to jen půjde
Po cca 30 cyklech nádech/výdech se naposled intenzivně nadechněte, pak vydechněte veškerý vzduch z plic a držte tak dlouho, jak vám to reflex dovolí. Díky hyperventilaci je vaše krev výrazně okysličena a pravděpodobně takto vydržíte 2 minuty i více. Využijte tento čas k meditaci a představujte si, jak se kyslík šíří každou cévou v těle.
5. Pomalu a hluboce se nadechněte
Reflex vás donutil se nadechnout, udělejte to tedy pomalu, ale pořádně, do maximální kapacity plic. Jakmile je váš nádech na maximu, nevydechujte, držte vzduch v plicích a cca 10-15 sekund sledujte, jak se vaše tělo plní energií (znovu okysličuje). Následně pomalu vydechněte a tím ukončete první kolo.
Dechové kolo zopakujte vícekrát a přesuňte se do koupelny ke studené sprše
Celý tento proces opakujte 2–3x a po ukončení posledního kola minimálně 5 minut vleže relaxujte a odpočívejte. Budete se cítit velmi lehce, může se vám točit hlava, ale budete plní energie a v dobré náladě.
Poté se přesuňte do sprchy a dle vaší osobní preference a otužilosti se v celkem třech jednominutových intervalech s 30sekundovou pauzou sprchujte ledovou vodou. Kdo ještě není zvyklý, tak může nahradit tzv. kontrastní sprchou, kdy minutu teče horká voda a 30 sekund ledová voda.
JÓGA SMÍCHU
A komu by to přišlo moc složité a nebo náročné, mám pro vás samozřejmě i odlehčenější dechovou techniku.
Jóga smíchu je fakt boží. Praktikujeme ji především s dětmi, s kamarádama na horách, na vodě… taky jsem to zažila jako zpestření na svatbě. A super je proložit tím vánoční lenošení. Je to fakt nádherné rozproudění. Doporučuji vyzkoušet třeba i když jste samy doma, třeba s tímto videem 🙂