VODA- ŽIVOTNÍ SÍLA, ENERGIE

Lidské tělo je tvořeno zhruba z 60 % vodou. Obsah vody v procentech klesá s přibývajícím věkem: až 90 % u novorozeňat, kolem 60 % u dospělých mužů, 50 – 55 % u dospělých žen a kolem 50 % u starších lidí. Voda je důležitá pro správné fungování našeho organismu, ovlivňuje imunitu, metabolismus, funkce orgánů i činnost mozku a má výrazný vliv i na naši psychickou pohodu.
To, kolik bychom za den měli vypít vody je velmi diskutabilní téma a nejde jednoznačně říct kolik je MÁLO a kolik je MOC. Velkou roli hraje také věk, pohlaví, skladba našeho jídelníčku a samozřejmě osobní pocit žízně. To, že je příjem tekutin nedostatečný, pozná jako první náš mozek. Jsme unavené, hůře vnímáme a jsme podrážděné.

Nadměrnou konzumací tekutin zatěžujeme naše ledviny.
Můžeme se řídit pravidlem, že pijeme vždy, když máme žízeň.

Spolehlivým indikátorem, který nám pomůže rozpoznat, zda pijeme hodně nebo málo, je barva naší moči.
Pokud je barva sytě žlutá, tak bychom měli zařadit více tekutin, pokud je však barva moči velmi světlá, téměř bílá a máme potřebu močit velmi často, pijeme až moc a zbytečně tak zatěžujeme naše vnitřní orgány.

VHODNÉ NÁPOJE

Nelze jednoznačně říct, který typ nápoje je vhodný. Musíme brát v potaz zdravotní stav, individuální konstituci, kondici, v které se momentálně nacházíme. Dalšími faktory, jež bereme v úvahu, jsou také etapa našeho života, roční období, emoční rozpoložení jedince atd.
Ideální je střídat různé druhy bylinkových čajů, přírodní ovocné a zeleninové šťávy a hlavně obyčejnou a nenahraditelnou vodu. Důležité je pít průběžně během celého dne, ne nárazově (například ve škole nic a po příchodu domů naráz větší objem).

NEVHODNÉ NÁPOJE

Do této skupiny patří nápoje, které obsahují kofein, silný černý čaj, slazené nápojem a alkohol. Káva vysouší, slazené nápoje žízeň nezaženou, naopak ji podporují, stejně jako alkohol, který navíc poškozují při častější nebo dlouhodobé konzumaci játra a mozek.

JAKOU VODU PÍT? KOHOUTKOVOU? FILTROVANOU?

Voda z kohoutku může obsahovat dusičnany, pesticidy, těžké kovy, hormony, saponáty, chlor – ten je sice do určité míry prospěšný (ničí bakterie), ale ve vyšší koncentraci může způsobovat alergie, dráždit dýchací i trávicí systém, zamezuje reprodukci přirozené střevní mikroflory. Proto se doporučuje vodu filtrovat (nejen samozřejmě kvůli chloru).
Vy, které mě znáte delší dobu, tak víte, že k filtrované vodě mám také výhrady. Na filtrování reverzní osmózou mi vadí to, že se voda musí zpětně mineralizovat a ne vždy se to podaří, jak by to mělo být.
Dalším řešením může být filtrační konvice konvice.

Moc mě zajímá, zda používáte filtrovanou vodu a jaký způsob. Budu ráda, když nám napíše do skupiny vaše zkušenosti.



Kolik vody obsahují:


Okurky 95%
Salát hlávkový 95%
Rajčata 93%
Špenát 92%
Pomeranče 87%
Meloun 80%
Meruňky 80%

ENERGETIZACE VODY

Voda má schopnost číst energetickou informaci z předmětů, se kterými přijde do kontaktu. Vložíme-li do vody krystaly, předají jí své léčivé vibrace. Voda  „slyší“ hudbu, reaguje na slova modlitby, přejímá energii léčivých drahých kamenů, „čte“  slova napsaná na sklenici.

Dr. Masaru Emoto byl japonský vědec, který se dlouhá léta zabýval výzkumem vlivu myšlenek a emocí na vodu. Jeho nejznámější experiment spočíval v tom, že na jednu sklenici s vodou napsal negativní slova jako: “nenávist“, „zabiju tě“, „hnusíš se mi“… a na druhou sklenici s vodou slova nesoucí pozitivní významy jako: „láska“, „mír“, „děkuji“, atp.”.
Několik dnů nechal slova takto „působit“ na vodu ve sklenici a následně vodu zmrazil a pod nanomikroskopem zkoumal její krystalky.

K jeho překvapení přišel na to, že každé slovo, má svůj specifický krystal.

Ledové krystalky z vody ve sklenici s hanlivými nápisy byly různě deformované, ošklivé až strašidelné. Oproti tomu krystalky ze sklenic, kde byly pozitivní nápisy, vytvořily nádherné symetrické “vločky”.
Vodu můžeme energetizovat například:

vložením polodrahokamů do karafy s vodou
položením skleničky s vodou na mandalu nebo energetický obrázek
myšlenkou, modlitbou, nápisem na sklenici

NÁPOJE PODPORUJÍCÍ DETOXIKACI TĚLA

Vyhněte se pití 30 minut před jídlem, během jídla a 30 minut po jídle.
Přijaté tekutiny během a po jídle ředí jídlo a mohou způsobovat špatné trávení.

VLAŽNÁ CITRONOVÁ VODA

podporuje detoxikaci (vyplavuje toxiny, usazené v trávicím traktu)
nastartuje metabolismus (když vypijeme sklenici ještě před snídaní, budeme rychleji a lépe trávit a podpoříme také spalování tuků)
čistí krev a podporuje produkování žluči
funguje jako přírodní antibiotikum (chrání sliznice před ataky bakterií a virů)
šetrně desinfikuje ústní dutinu, pomáhá zastavit krvácení dásní a mírní bolesti citlivých zubů
uleví při pálení žáhy

PROČ CITRON?

Citron je bohatým zdrojem vitaminu C. Obsahuje celou řadu antioxidantů (bojují s volnými radikály) a při dlouhodobé konzumaci dokáže pozitivně stimulovat imunitní systém. Vitamin C se navíc pyšní protizánětlivými účinky.


Detoxikační nápoj z mrkve a daikonu

Suroviny:
2PL jemně nastrouhané mrkve
2PL jemně nastrouhaného daikonu
1HR vody

Postup přípravy:
Mrkev a daikon zalijeme vodu a necháme 1 hod odležet. Poté přivedeme k varu a vaříme pouze ½ minuty. Scedíme a pijeme co možná nejteplejší.
Tento nápoj pročišťuje organismus, pomáhá odbourat tukové usazeniny. Pijeme po dobu 3 dnů po sobě.

Bylinný čaj podporující očistu jater

Suroviny:
nať: čekanka, řepík, máta
kořen: lopuch, kopřiva, pampeliška
Uvedené bylinky smícháme ve stejném poměru.
Na šálek vody dáváme 1ČL

Postup přípravy:
Kořeny dáme do skleněné konvice, zalijeme vroucí vodou a necháme cca 10 min vařit. Přidáme zbývající bylinky a necháme 10 min louhovat.
Pijeme po dobu 3 týdnů


TRIPHALA

Triphala je nejslavnější ájurvédká bylinná kombinace (tři plody Haritaki, Bibhitaki a Amalaki). Já jí ráda používám jako doplněk při jarních a podzimních očistách, protože je vynikající na udržování zdravého trávicího traktu.
Je to skvělý podpůrný prostředek. Harmonizuje a regeneruje všechny tkáně, čistí vylučovací a trávicí kanály, působí jako jemné projímadlo, učí tlusté střevo, jak se správně hýbat.
Tradičně se používá pro udržování zdravého trávicího traktu. Kdykoli při pomalosti, zácpě, plynatosti, nafouklému břichu, netrávení či bolestech břicha– zevně pomáhá při hojení vředů, zánětů, hemeroidů, akné či zanícených boláků. Také se dá použít jako ústní voda u zánětů dásní s krvácením.

Silnější účinek má ve formě prášku namísto tablet. Důležité je, abyste jí zalévali a zapíjeli horkou vodou!
Ovšem, jestli jste jí už někdo měl možnost ochutnat, víte, že to není nic, na co byste se těšili. Ovšem velmi zajímavé je, že každému chutná úplně jinak. Někdo jí vnímá jako svíravou či hořkou, někdo jako sladkou či kyselou. Jakou máte zkušenost s Triphalou vy? Podělte se s námi ve skupině. Děkuji.


NÁPOJ ZE LNĚNÝCH SEMÍNEK

Lněný čaj přináší mnoho zdravotních benefitů. Je výborným pomocníkem při detoxikaci těla- absorbuje toxické sloučeniny z potravin. Využívá se i při hubnutí a jakýchkoliv trávicích potížích od nadýmání, plynatosti, až přes zácpu.
Lněná semínka obsahují vitamíny, minerály, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu, která pozitivně upravuje práci střev.

ZPŮSOB PŘÍPRAVY

I. varianta:
Nápoj ze lněných semínek si připravím večer, něž jdeme spát. Na 1 litr vody dáme 3 PL lněných semínek a nechám stát přes noc v pokojové teplotě. Druhý den ráno slijeme nápoje přes sítko. Nápoj by měl být trošku gelovitý.

II. varianta:
Do hrnce dáme 3 lžíce lněných semínek. Zalijeme půl litrem vody a povaříme 5-10 minut. Přecedíme přes sítko a popíjíme teplé. Můžete si nápoj přelít do termosky a popíjet v práci během dne.
Tento nápoj je vhodný i pro malé děti. Nápoj pijte během 10 dní, pak si udělejte pauzu.