PÉČE A OČISTA ORGÁNŮ- JÁTRA, ŽLUČNÍK

Naše těla zanášíme toxiny už od doby, kdy jsme byly v děloze. Buďme trpělivé! Nemůžeme očekávat, že se všech toxinů a usazenin zbavíme přes noc, když jsme si jich do teď 30, 40, 50 let nevšímaly. Dopřejme si čas, postupujme pomalu. Vnímejme naše tělo. Není vhodné lámat to přes koleno.

Může se i stát, že se váš zdravotní stav zpočátku trochu zhorší. Nebojte se, too je normální. Je to známka toho, že se tělo začalo zbavovat škodlivin a musí se s tím „poprat“. Pokud byste se cítili opravdu špatně, raději na čas snižte intenzitu, dávkování, dejte si chvíli pauzu. Zkrátka dopřejte tělu více času a pak opět pokračujte.

JÁTRA

Játra se podílejí na látkové přeměně tuků, cukrů a aminokyselin, vytvářejí enzymy, bílkoviny… Jsou největším vnitřním orgánem v těle – váží okolo 1,5 kg. Nachází se vpravo pod spodními žebry.
Produktem jater je žluč a slouží k trávení potravy. Vyrábějí jí denně neuvěřitelné množství – až 1,2 litru.
Játra jsou doslova naší čističkou, naším nejdůležitějším orgánem pro detoxikaci. Patogeny, které se do těla dostanou zvenku, i ty, které vzniknou přeměnou v
organismu, játra „vytáhnou z krve“, rozloží je nebo jinak „zneškodní“, aby mohly být z těla vyloučeny. Pokud jsou játra oslabená, toxiny se ukládají v tkáních.

Játra řídí plynulé proudění energie v těle.
Vstřebávají vše, co nelze strávit (emoce, vztek, hněv, zloba…)

ŽLUČNÍK

Žlučník řídí rozhodování. Když nefunguje správně, může způsobovat nerozhodnost a vede ke ztrátě vnitřní svobody (zda se plán jater uskuteční nebo ne, záleží na žlučníku). Žlučník potřebuje odpočinek mezi 23-1 hod, aby dokázal zvážit všechna rozhodnutí.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY STRAVY, KTERÁ PODPORUJE JÁTRA A ŽLUČNÍK

jednoduché výživné pokrmy s lehkými bílkovinami
pravidelnost v jídle
nenasycené mastné omega-3 pleje (lněný, konopný, dýňový…)
zelené potraviny, hořké listové saláty, klíčky a výhonky


Marie Helen je moje kolegyně, kamarádka natočila pro náš kurz video o reflexních bodech na posílení jater. Maruška je terapeutka japonských masáží, odbornicí na TCM (tradiční čínské medicíny) a reflexologii. (https://mariehelen.cz)

Očista jater kroupovou kaší

Kroupovou kúru znaly už naše babičky i prababičky a dokázaly zachránit nejedna játra. Výborně slouží k detoxikaci, regeneraci a obnově jaterní tkáně.

POSTUP
Večer namočíme 1 hrst krup a druhý den je pozvolna uvaříme do měkka. Jíst bychom je měli teplé. Pokud je potřebujeme uvařit do zásoby a pak ohřát, tak jedině nad párou, ne v mikrovlnné troubě.
TIP:
Pro sebe si uvařte kroupovou kaši s petrželkou. Pro zbytek rodiny můžete uvařit kroupové rizoto, polévku, houbového kubu nebo je použít jako přílohu.

Očista jater pomocí ostropestřce

Ostropestřec mariánský je pro játra jednoznačně nejprospěšnější bylinka. Prodává se v různých podobách. Je součástí jaterních čajů, jako kaše, tinktura, olej apod.
Mně se nejvíce osvědčil v podobě tinktury – je to vyšší koncentrace byliny oproti čajům. Užívá se obvykle 2 x denně 20 kapek – nalačno nebo mezi jídly, nejlépe do sklenky vody – 3 až 4 týdny.
Ostropestřcový olej – ten se užívá 3 x denně 1 kávová lžička před jídlem – rovněž 3 až 4 týdny.
Ostropestřcová semena nadrtíme a můžeme přidávat do smoothie.
Existuje i ve formě homeopatik – Carduus marianus 5CH. Užívejte 2x denně 1 kuličku po dobu 1 měsíce.