

Čaj z lískových jehněd
Na čaj sbíráme samčí květy. To jsou ty dlouhé visící ocásky na lísce. Při jejich trhání dejte pozor na pupeny. Pupeny s červenou šošolkou jsou samičí a z těch na podzim vyrostou oříšky.
Přelijeme 1 polévkovou lžíci jehněd 200 ml horké vody, zakryjeme a 10 minut vyluhujeme.
Čaj podporuje krvetvorbu. Obnovuje rovnováhu nervové soustavy, pomáhá při depresích
a bolestech hlavy. Je vhodný zejména při kašli, bronchitidě či zápalu plic.
Můžete podávat i dětem- je jemný a lahodný. Při bolesti v krku krásně pohladí.
Dětem pouze 1 šálek denně a ne dlouhodobě.
Čaj podporující látkovou výměnu, pomáhá i při hubnutí a využíváme i při jarní detoxikaci.
Pijeme maximálně 3 šálky denně po dobu 7 dní.
Pokud jste alergické na pyl, tak pozor. Jehnědy jsou plné pylu!
Jmelí je rostlina, která roste nejčastěji na listnatých stromech. Je to léčivka (pro strom je to parazit) a najdete ji třeba i v parku ve vašem městě. Zvedněte hlavy vzhůru, až půjdete na procházku. Za nejkvalitnější jmelí se považuje jmelí jabloňové a hlohové. Nejideálnější měsíc pro sběr je březen. Jeho hlavním léčebným účinkem je regulace krevního tlaku.
Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje pocity strachu a nervozity. Jmelí dále stimuluje imunitní systém, pomáhá při silné ženské menstruaci. Využívá se i na sedací koupele při gynekologických zánětech. Nejvhodnější je používat jmelí ve formě tinktury. K výrobě přípravků ze jmelí vč. tinktur nikdy nevyužíváme bílé bobule, které mají v sobě vysoký obsah jedu. Jmelí pokrájíme, zalijeme alkoholem (minimálně 40 procent) a necháme vyluhovat v temnu na teplejším místě.
Necháme stát několik týdnů. Potom slijeme a přecedíme přes vyvařenou utěrku nebo gázu a přidáme trochu medu.
Skvělý ji i studený macerát: nasekat nadrobno 3g listů do 1 litru vody, necháme macerovat ve studené vodě přes noc (8 hodin), popíjíme ve 3 dávkách celý den.
DŮLEŽITÉ: Účinné látky jmelí se varem ničí, proto pokud nemáme tinkturu, připravíme si studený macerát. Užíváme 6-8 týdnů15-20 kapek tinktury, ne více.
Kapky rozpustíme ve sklenici vody, 2-3x denně.
Po měsíci dáme od užívání pauzu nejméně týden.
Ukázka přípravy detoxikačního smoothie koktejlu.
Začněte s koktejly, které vám budou chutnat a budou se i vašim očím líbit. Ty brčálově zelené drsoně nechte na závěr detoxu 🙂
Jsme v období, kdy se teprve pomaličku rozjíždíme. Taky nechceme vyděsit rodinu. Začneme si to sobě i rodince pomalu dávkovat.SUROVINY NA DETOX SMOOTHIE- JARNÍ PROBUZENÍ
1pomeranč, 1 banán, hrst baby špenátu, 0.5l vody, 3PL namočených lněných semínek, 2cm mořské řasy wakame, 8 kuliček, schizandry, 2cm čerstvé kurkumy, špetka pepře, plátek čerstvého zázvoru, kapka olivového oleje.
ONLINE VAŘENÍ- MISO POLÉVKA
Tahle veganská polévka se silným čistícím účinkem je vhodná pro všechny ženy, pro všechny metabolické typy. Je rychlá na přípravu, chutná a je výživná.
Skvěle se hodí pro očistné detoxikační kúry.
Miso je přirozeně fermentovaná dochucovací pasta. Je živá. Tím, že není pasterovaná, obsahuje živé bakterie. Do pokrmu se přidává až na závěr vaření. Právě proto, abych živé bakterie nezabili horkou vodou.
CO JE TO MISO? JAKÉ JSOU DRUHY MISO PASTY
- Shiro miso
– z bílé rýže, je světlé, chuťově jemné, obsahuje nejméně soli - Genmai miso
– z hnědé rýže a sójových bobů, jde o nejvíc prodávaný druh misa - Mugi miso
– z ječmene a sójových bobů, má intenzivnější chuť a tmavší barvu než rýžové miso - Hatcho miso
– ze sójových bobů, zraje nejdéle a má velmi výraznou chuť
TULSI (bazalka posvátná)
Tulsi patří k nejznámějším adaptogenním bylinám, které pomáhají organismu vyrovnat se se všemi druhy stresu. Harmonizuje různé procesy v těle a pomáhá tělu vyrovnat se různými druhy stresu. V Indii ji uvidíte téměř na každé zahradě. U nás známe spíše Bazalku pravou, která je používaná hlavně pro kulinářské účely. Bazalka posvátná má však zcela jinou chuť i účinky.
Lístky Tulsi mohou připomínat vůni máty, hřebíčku, lékořice, citrónu.
Čaj neobsahuje kofein ani jiné stimulanty.
Je to vhodný podpůrný prostředek při detoxikaci, kdy je vhodné vynechat pití kávy.
Nabízím ji jako vhodnou alternativu těm, které si nedokáží představit den bez kávy

BROKOLICE
Brokolice nebývá moc oblíbenou zeleninou, nicméně skrývá v sobě velký potenciál a rozhodně patří mezi terapeuticky zajímavé potraviny. Je pro nás snadno dostupná a to i v BIO kvalitě.
Její pěstování není náročné, můžeme ji zakoupit i od místních pěstitelů.
Bohatá na vitamin C, beta-karoten, vitamin E, vitaminy skupiny B (B1, B2, B9)
Z minerálních látek obsahuje především draslík, vápník, fosfor a síru. Nejvíce prospěšných látek v sobě skrývají klíčky.
Brokolici doporučuji konzumovat ideálně krátce napařenou (5 minut povařit na páře).
Pomáhá snižovat a optimalizovat hladinu cukru v krvi.
Obsahuje antioxidanty, které umí vychytávat volné radikály v těle.
Podporuje játra, proto se báječně hodí právě teď, na jaře.
Vhodná pro regeneraci nervových tkání.

CO PÍT MÍSTO KÁVY? JAKÉ SE NABÍZEJÍ ALTERNATIVY?
Kávu milujeme pro její vůni, chuť a pro to, co nám přináší.
Často ji máme spojenou s příjemnými zážitky, s něčím sladkým a s dalším šálkem kávy tyto pěkné chvíle přivoláváme zpět. Dnes je tedy káva běžně dostupná pro každého, ale dříve tomu tak nebylo. Proto se hledaly alternativy.
Lidé zkoušeli nahradit kávu vším možným. Pražené kaštany, žaludy, bukvice, pecky z ovocných stromů, datle, pecky z hroznového vína, brambory, šípky, mandle nebo křížaly.
Pokusem a omylem se časem ustálilo pár surovin, které se skutečně blíží chuti kávy.
I když mnohé náhražky kávy jsou skutečně dobré, nikdy to nebude chutnat jako skutečná káva a tak je k tomu nutné přistupovat.
Nikdy to nebude chutnat přesně jako káva. V některé alternativní kávě najdete více hořkosti, jiná je více nasládlá…Pokud jste se rozhodli v době detoxu omezit kávu a kofein, zde jsou možnosti. Nedávno jsem ochutnala PAMPELIŠKOVOU KÁVU (vyrábí se z kořene pampelišky) a opravdu byla výborná. Nepotřebovala jsem ani mléko, ani cukr. Pochutnala jsem si.

Káva z kořene ČEKANKY.
Čekanka obsahuje inulin, což je vláknina, která funguje jako výživa pro střevní mikroflóru. Pozor- někoho mohou produkty z čekanky nadýmat!
CEREÁLNÍ KÁVA
Vyrábí se z praženého ječmene, žita nebo špaldy. UPOZORNĚNÍ:
-kávu nepijeme pro to, abychom doplňovali vlákninu, ale pro zpestření a potěšení. Takže řešit množství inulinu, nebo procento sacharidu mi přijde zbytečné.- čtěte etikety! Některé náhražky kávy obsahují přidaný cukr, nebo aromata a další vylepšovátka.
CO DOPORUČUJI:Biolinie Špaldové kafe 100%Karo (pražený čekankový kořen)Pampelišková káva
ODKAZY:
https://www.grizly.cz/biolinie-spaldove-kafe-instantni…https://www.ekosferavision.cz/…/lahodny-bio-napoj-z…