LEKCE 7- NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Poslední lekce patří vašich dotazům. V tomto videu jsem shrnula ty nejčastější dotazy, které se stále opakují. Máte-li jakékoliv jiné otázky, prosím ptejte se, moc ráda odpovím.

LUŠTĚNINOVÉ MOUKY
Protože jsou luštěniny přirozeně bezlepkové, nabízí se myšlenka, že by se daly použít i na pečení a to ve formě mouky.
Ještě před pár lety byla např. mouka z červené čočky, u nás Čechách, naprosto neznámá. Já osobně jsem se s ní setkala poprvé ve Španělku, kde jsem studovala a později jsem si ji vozila z Německa, kam to máme coby kamenem dohodil.
Pokud máte doma výkonný mixér, můžete si luštěninové mouky vyrobit sami. Má to jednu obrovskou výhodu a to, že víte přesně z čeho je vaše mouka vyrobená.
Bezlepkové směsi (např. Schär, Jizerka aj.), které jsou určené především pro ty, které trápí intolerance lepku, či zdravotní potíže spojené se zažíváním, se střevy jsou paradoxně plné konzervantů, nevhodných škrobů a dalších nezdravých látek.
Příklad složení kupované bezlepkové mouky: kukuřičný škrob, bramborový škrob, modifikovaný škrob, kukuřičný, lupinová mouka, modifikovaný škrob maniokový, dextróza, zahušťovadlo guma guar, emulgátor, sojový lecitin, kyselina askorbová a citronová.

Sójová mouka obsahuje hodně bílkovin, ale jedná se o špatně stravitelnou nefermentovanou sóju, tedy za mě k běžnému použití nevhodná. Výjimečně ano.
Obvykle se používá jako náhrada vejce.
Cizrnová mouka je skvělá do sladkých dezertů, ideální k zahušťování.
Hrachová mouka se prodává se buď přímo hrachová neochucená mouka, nebo ochucená pod značkou „Hraška“. Když narazíte na hrašku vanilkovou, určitě si ji kupte, je skvělá na lívance a palačinky.
Hraška se používá k obalování řízečků a zahušťování.
Čočková mouka se dá použít stejně jako hrachová.

NEVÝHODY KUPOVANÉ LUŠTĚNINOVÉ MOUKY
Výroba luštěninové mouky je naprosto jednoduchá. Luštěniny se namelou, napytlíkují a pošlou ke spotřebiteli. Tyto mouky obsahuji množství antinutričních látek, které náš organismus zbytečně zatěžují. Část antinutričních látek se snižuje během pečení, ale zdaleka ne všechny.
Ideální proces přípravy by byl následující:
Luštěniny namočit, odslupkovat a zbavit nečistot, usušit a teprve poté namlít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.