MISTROVSTVÍ FERMENTACE
—pomazánky, jogurty, kondimenty—
2. LEKCE

Kvašení ovesných vloček je ten nejjednodušší způsob, jak zapojit probiotika do našeho života. Sladké ranní kaše chutnají dětem i některým dospělým. Zahřejí, dodají energii a potřebné živiny. Nakvašené ovesné vločky jsou lehce kyselé a přesto, že mají osvěžující chuť, jsou jemně zahřívací. Ranní kvašená ovesná kaše skvěle nastartuje metabolismus. Můžeme ji zdobit sezónním ovocem, strouhanou čokoládou, nebo doplnit o namočené ořechy a semínka.

ZÁKLADNÍ VLOČKOVÁ FERMENTOVANÁ KAŠE

Ovesné vločky (samozřejmě můžete použít i vločky špaldové, nebo žitné) nasypeme do misky a přelijeme 2x větším obsahem vody. Přidáme 2PL domácího jablečného octa, nebo špetku soli a zamícháme.
Přikryjeme utěrkou a necháme kvasit v pokojové teplotě 12-24 hodin.
Druhý den nabobtnalé vločky vložíme do pánve, vmícháme přepuštěné máslo a mléko dle potřeby (vegani použijí tučné kokosové mléko). Vsypeme skořici, dosladíme nerafinovaným cukrem a prohřejeme. NEVAŘÍME!
Prohřátou kaši servírujeme se sezónním ovocem, praženými mandlemi, nebo s namočenými ořechy…

Fermentovaná kaše s jablečným rozvarem.

Jablka nakrájíme na malé kousky. V pánvi rozehřejeme 2PL přepuštěného másla, přidáme jablka a dusíme cca 10 min. Přidáme najemno nastrouhaný zázvor, skořici, kurkumu, špetku pepře, špetku soli.

Hotovou fermentovanou kaši zdobíme rozvarem, nasucho praženými mandličkami a zdobíme okvětními lístky měsíčku.

Fermentovaná kaše s probuzeným mákem.

Mák je naše superpotravina!
Češi jsou největšími milovníky máku na světě. Mák se v naší kuchyni objevuje opravdu hojně. Za rok spotřebujeme skoro až 2.5 kg máku na hlavu. Obsahuje protein, vlákninu, omega3 a omega6 mastné kyseliny, vitamín E a minerály jako jsou měď, železo, hořčík, zinek a vápník. Mák obsahuje více vápníku než mléko, ale má nízkou vstřebatelnost. 
V máku se nachází 12x více vápníku než má kravské mléko (1400 mg na 100 g), ale kvůli obsaženým šťavelanům je jeho vstřebatelnost nižší (cca o 5 %).

Mák rychle žlukne, je třeba ho správně skladovat. Obsahuje až 60 % oleje a proto je velmi náchylný k oxidaci
a žluknutí. Ideální je skladovat ho v uzavřené nádobě, v temnu, suchu a chladu. Nejlépe v lednici.
Nedoporučuji kupovat si mák mletý (pravděpodobně už bude žluklý) a vždy je lepší namlít si ho těsně před použitím.

Mák modrý. Mák bílý. Mák technický.

Kupujte mák z ověřených zdrojů. Nevyplatí se vyhledávat nejnižší cenu. Proč? Už jsem se setkala s „pančovaným mákem“ a to není nic, co bychom chtěli jíst. Levný technický mák se liší barvou – je často rezavý, hnědý nebo
šedý. Je bez vůně, chutná hořce až pálivě.
Hlavním produktem technického máku je makovina (drť makovice s částí stonku).

My budeme tento týden pracovat s NAMOČENÝM MÁKEM, případně NAKLÍČENÝM MÁKEM.

Postup aktivace máku.

Vezměte hrstičku máku, zalijte ho studenou vodou, přidejte špetku soli, nebo domácího jablečného octa a nechte aktivovat 12-24 hod. Poté slijte a propláchněte pod tekoucí vodou.

Vločkovou fermentovanou kaši připravíme dle receptu a v závěru ohřevu vmícháme namočený mák. Mák už není potřeba mlít, nebo jinak upravovat. Je nádherně měkký, chutná fantasticky, nádherně voní a jeho životní energii cítíte na jazyku.
Ještě úžasnější je mák v podobě naklíčené.
Jak naklíčit mák?
Mák namočíme na 12-24 hod do vody se startérem. Následně vodu slijeme, mák propláchnete a umístíme na sítko.
3x denně mák proplachujeme pod tekoucí vodou. Klíčíme 2 dny. Mák vypustí droboučké kořínky a v ten moment je připraven k použití.

PROBUZENÉ OŘECHOVÉ A SEMÍNKOVÉ KAŠE

Tento typ kaší je velmi vydatná a vhodná pro pomalé spalovače. Její příprava je extrémně rychlá, takže se hodí pro ty, kteří ráno nestíhají, nebo prostě nemají čas. Namočené ořechy a semínka stabilizují hladinu krevního cukru.

Postup

Loupané mandle, slunečnice a dýňová semínka nasypeme do misky a zalijeme 2x větším obsahem vody. Přidáme startér (domácí jablečný ocet, nebo špetku soli) a necháme v pokojové teplotě stát 10-24 hodin. Následně směs propláchneme pod tekoucí vodou a rozmixujeme s mlékem/ rostlinným mlékem na kaši. Osladíme dle potřeby.
Kaše na fotce je rozmixovaná s mlékem, přelitá medem a dozdobena hroznovým vínem a plátky měsíčku.
Osobně si myslím, že je vždy lepší kaše podávat ohřáté, ale mnoho mých klientek zrovna tuhle kaši snídá v létě studenou. Kombinovat můžete sladké ovoce s kyselým a zdobit jedlými květy dle možností.

Semínková kaše s červenou řepou.

Do misky nasypeme hrst slunečnicových semínek, 2PL lněných semínek, 2PL chia semínek a hrst špaldových vloček. Směs zalijeme 2x větším obsahem vody, přidáme startér, zamícháme a necháme v pokojové teplotě kvasit 12-24 hod.
Následně směs rozmixujeme. Přidáme 1 menší čerstvou, oloupanou bulvu červené řepy, 1ČL olivového oleje, dosladíme dle potřeby.
Pokud je směs moc hustá, můžeme naředit vodou.
Podáváme jako studenou svačinku. Zdobíme nasucho opraženým kokosem a jedlými květy.