SNÍDAT, NESNÍDAT… TO JE OTÁZKA…

O žádném jiném tématu snad nebylo nikdy napsáno víc.
Řada výživových doporučení zní: “Jedině teplá snídaně nám dodá energii!”

V posledních letech se hodně mluví o intermitent fasting neboli přerušovaném půstu (vynecháte snídani a jíte pouze od oběda do večeře).“ Nesnídat! Tělo bude lépe regenerovat!”

Osobně doporučuji vyzkoušet si možné varianty a řídit se tím, co našemu organismu prospívá. Budeme-li následovat signály našeho těla, budou se snídaně během roku proměňovat. Hodně záleží na ročním období, na počasí, na životní etapě, kterou zrovna procházíme, na tom, v jaké kondici jsme a co jsme jedli den před tím. 

.„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék, nechť je tvým jídlem.“
Hippokratés

Teplá snídaně, ať už polévka, nebo kaše, je základem východní dietetiky a i v našich končinách se často snídala kaše nebo polévka. Bylo to jídlo, které v našich geografických podmínkách zahřálo a díky němuž měli lidé fyzickou sílu a čistou mysl, nezastřenou ani cukrem ani lepkem. 

Já osobně jsem zastáncem teplých snídaní. Teplou ranní kaší nebo polévkou zahřejeme náš střed. Nastartujeme naše zažívání, abychom mohli dobře trávit veškeré jídlo, které během dne sníme. Jen dostatečně „silným“ zažíváním získáme z potravy všechny živiny.

TEPLÁ OBILNÁ KAŠE NASLANO.

teplá snídaně

RECEPT

Den předem si uvařím rýži s čirokem. (vždy vařím větší množství, pak dám do krabiček a z lednice odebírám podle potřeby).
Na přepuštěném másle zpěním nahrubo nastrouhanou mrkev, pórek a předem uvařené kapustičky v páře. Osolím a restuji krátce, dokud zelenina nezměkne.
Pokud byste chtěli opravdu detoxikační pokrm, jak se patří, tak zeleninu připravíte v páře.
Uvařenou rýži s čirokem vložím do pánve, zaliju mlékem (v případě detoxu- rostlinným mlékem) a prohřeju.
Obilnou kaši servíruji s restovanou zeleninou a velkou polévkovou lžící kvašené zeleniny.

Pokud byste připravovali zeleninu v páře, je nutné dodat tuk v podobě ořechů (na pánvi opražit nasucho slunečnice, nebo dýňová semínka)

Chcete více inspirace na snídaně?
Zajímají Vás recepty na kaše sladké i slané?
Chcete umět připravit miso polévku, nebo jiné vyživující ranní pokrmy?

V mém 21denní online kurzu Přirozená detoxikace najdete mnoho podobných receptů.
Přihlášení je možné zde: