STRAVOVÁNÍ V SOULADU S ROČNÍM OBDOBÍM.
Cesta k pochopení, propojení a uzdravení.

Stravovat se v souladu s ročním obdobím vnímám jako prostředek k dosažení životní rovnováhy. Je to cesta, která nabízí návrat k sobě samým, k pochopení
a uzdravení.
Díky kvalitní, energeticky vyvážené stravě v daném období budujeme silný organismus a můžeme předcházet onemocnění. 

Životní rytmus člověka moderní doby se velmi zrychlil a je na míle vzdálený tomu, co pro nás bývalo přirozené. Podpůrné, obranné a detoxikační mechanismy těla jsou v důsledku našeho životního stylu oslabené, nefungují správně. Jsme vyčerpaní, vyhladovělí a zranitelní. Svádíme boj s patogeny
a i přes famózní úspěchy medicíny trpíme.

Myslet si, že naše potíže (od poruch spánku, přes bolesti zad, obezitu, cukrovku, poruchy učení… k autoimunitním onemocněním) zachrání jedna nebo dvě pilulky, je krátkozraké. Zdraví se buduje dlouhodobě.

Je to návrat k přírodním zákonům, které jsou nad vším ostatním

Stravování podle ročních období, chcete-li “stravování podle kola roku” má hluboké kořeny v historii. Naši předci neměli takové možnosti, jako máme my a přesto si troufám říci, že žili ve větší hojnosti a v jádru byli pravděpodobně zdravější než my.
To, co bylo dříve považováno za samozřejmost a nutnost se dnes stává “vědou”.
Naši předci nijak zvlášť nedumali nad smyslem a přínosy pro jejich zdraví. Žili
v souladu s přírodou, pozorovali, co se kolem nich děje a dokázali z toho vytěžit to nejvíc, co jen šlo. 
Důkazem nám jsou tradice, které přetrvaly, lidové písně a pranostiky. Ty nejčastěji souvisely s počasím, úrodou a s potřebami těla. Vznikly důkladným pozorováním. Předávaly se z generace na generaci a nebylo radno je podceňovat.
Ostatně proč taky? Závisel na tom jejich zdroj obživy.
V době, kdy neexistovaly vesmírné družice, meteorologické stanice a předpověď počasí to bylo to jediné, na co se mohli lidé spolehnout. Naslouchali hlasu přírody a uměli její signály dokonale rozluštit.
Čerpejme moudrost předků. Dovolme si navázat na jejich zkušenosti, i když jsme se na míle vzdálili.  Venku, všude kolem nás najdeme přesně to, co v daném období potřebujeme. Vše dává smysl, nic se neděje pro nic za nic a to, co má přijít, přijde samo.

Proč je o tento způsob stravování takový zájem? 

Naši předci byli pěstitelé, chovatelé, farmáři. Jedli to, co sklidili a těšili se z darů přírody. Využívali sílu bylin, sbírali houby a uměli tyto dary využít. Uměly hospodařit a to i s jejich životní energií.
Doba, ve které žijeme my je nesmírně chudá na živiny a energii a to se samozřejmě odráží na našem zdraví a vitalitě. Jsme orientovaní na kvantitu, ne na kvalitu. Chemicky ošetřované rostliny a plody, průmyslově zpracované potraviny, genetická úprava, barviva, zvýrazňovače chutí…
Mnoha lidem už dochází, že zdravá a vyvážená strava má přímou souvislost s jejich zdravotním stavem. Máme bohaté zkušenosti se západní medicínou, léky, kdy výsledkem bylo pouhé odsouvání problému, ne řešení příčiny.

kvaskovy chleba

Posledních pár let nás naučilo spoléhat se sami na sebe. Uvědomili jsme si, jak důležité je být soběstačný a zahradní golfové trávníky jsme začali přeměňovat v plodící zahrady. V době lockdownů jsem ve své FB skupině PRŮZKUMNÍKEM ZDRAVÉHO VAŘENÍ sdílela návody na výrobu kváskového chleba, učila lidi vařit ze základních surovin a můj úplně první online kurz byl zaměřený na kvašení zeleniny. Tolik lidí chtělo ovládnout principy zdravé kuchyně… Časem se ukázalo, že z nutnosti (vzpomínáte, jak chybělo v obchodech droždí a nezbylo nic jiného, než si vyrobit vlastní kvásek?) se stalo nadšení a touha poznávat byliny, jedlé houby a umět z nich vyrábět kapky a sirupy na posílení imunity. Mám pocit, že nám tento pomalý rytmus prospíval a že jsme znovunalezli klid, radost a vášeň. To spojení s přírodou nám jednoduše dělá dobře.

Na jakých principech to stojí?

Respektování sezónnosti je prvním místě. Lokální, kvalitní suroviny jsou skutečně základ. Jedině tak se můžeme sladit s s biorytmy přírody a čerpat sílu a energii. Ovšem není to jen o surovinách, které používáme k vaření.
Je nutné začít přemýšlet o původu potravin, o způsobech zpracování, o dopadech na životní prostředí, o možnostech soběstačnosti a nezávislosti… Stáváme aktivními tvůrci svého života a to vyžaduje plné přijetí zodpovědnost za své zdraví.
Zde je ukryto tajemství života v rovnováze, harmonii a v plné síle. Nejen, že budujme silný obranný štít a učíme se hospodařit s naší životní energií, ale zároveň bereme ohled na Matku zemi a učíme se být s ní ve spojení.

O tom, jaké další výhody nám přináší stravování podle kola roku jsem přednášela na online Kongresu přírodní spirituality. Veronika a Lukáš ze SPOJENI S PŘÍRODOU vytvořili jedinečnou událost, která nemá obdoby. O tom, jak se člověk mění, když se napojí na vyšší řád a nechá se unášet přírodními cykly a jaké oblasti našeho života to ovlivňuje si povídala s 20 českými i zahraničními hosty. A je mi obrovskou ctí být součástí.

PODOBNÉ ČLÁNKY

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *